Selma: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Selma, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Week
Today
18. 5.
17°C
33°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
32
|
21
70
|
22
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
35°C
|
28°C
|
Tomorrow
19. 5.
18°C
34°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
47
|
25
68
|
18
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
36°C
|
29°C
|
Wednesday
20. 5.
19°C
33°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
72
|
28
102
|
16
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
33°C
|
23°C
|
Thursday
21. 5.
15°C
20°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
40
|
11
44
|
13
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
19°C
|
18°C
|
Friday
22. 5.
13°C
15°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
30
|
10
31
|
9
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
14°C
|
14°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
12°C
16°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
22
|
8
26
|
5
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
16°C
|
16°C
|
Sunday
24. 5.
15°C
21°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
28
|
14
31
|
9
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
22°C
|
19°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
16°C
22°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
24
|
8
35
|
2
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
23°C
|
19°C
|
Tuesday
26. 5.
16°C
24°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
19
|
11
34
|
4
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
26°C
|
19°C
|
Wednesday
27. 5.
17°C
23°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
25
|
12
39
|
7
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
24°C
|
20°C
|
Thursday
28. 5.
16°C
24°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
27
|
11
42
|
7
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
25°C
|
19°C
|
Friday
29. 5.
13°C
26°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
13
|
8
29
|
7
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
28°C
|
20°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
14°C
26°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
18
|
14
38
|
8
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
27°C
|
20°C
|
Sunday
31. 5.
16°C
24°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
30
|
24
48
|
17
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
24°C
|
17°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
63°/38°
2. 5.
55°/39°
3. 5.
58°/34°
4. 5.
70°/41°
5. 5.
77°/49°
6. 5.
69°/58°
7. 5.
63°/45°
8. 5.
66°/37°
9. 5.
70°/45°
10. 5.
75°/44°
11. 5.
62°/49°
12. 5.
70°/35°
13. 5.
67°/41°
14. 5.
53°/43°
15. 5.
69°/38°
16. 5.
79°/41°
17. 5.
85°/55°
18. 5.
33°/17°
19. 5.
34°/18°
20. 5.
33°/19°
21. 5.
20°/15°
22. 5.
15°/13°
23. 5.
16°/12°
24. 5.
21°/15°
25. 5.
22°/16°
26. 5.
24°/16°
27. 5.
23°/17°
28. 5.
24°/16°
29. 5.
26°/13°
30. 5.
26°/14°
31. 5.
24°/16°
What it means
precipitation
12 %
