- Weather
- Islamic Republic of Afghanistan
- Badakhshan
- Sar-e Fōrāw
Sar-e Fōrāw: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Sar-e Fōrāw, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
12. 5.
-9°C
-5°C
| Min Temperature: | -9°C |
| Max Temperature: | -5°C |
|
Morning
-7°C
|
Afternoon
-5°C
|
Evening
-7°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
57
|
16
49
|
10
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-2°C
|
-2°C
|
-12°C
|
Tomorrow
13. 5.
-8°C
-2°C
| Min Temperature: | -8°C |
| Max Temperature: | -2°C |
|
Morning
-5°C
|
Afternoon
-2°C
|
Evening
-5°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
51
|
26
64
|
17
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-4°C
|
-1°C
|
-9°C
|
Thursday
14. 5.
-6°C
-1°C
| Min Temperature: | -6°C |
| Max Temperature: | -1°C |
|
Morning
-3°C
|
Afternoon
-1°C
|
Evening
-3°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
52
|
25
65
|
13
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-1°C
|
0°C
|
-8°C
|
Friday
15. 5.
-5°C
1°C
| Min Temperature: | -5°C |
| Max Temperature: | 1°C |
|
Morning
-3°C
|
Afternoon
0°C
|
Evening
-3°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
51
|
23
39
|
14
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
3°C
|
-4°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
-4°C
1°C
| Min Temperature: | -4°C |
| Max Temperature: | 1°C |
|
Morning
-2°C
|
Afternoon
1°C
|
Evening
-1°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
54
|
28
59
|
14
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
8°C
|
-4°C
|
Sunday
17. 5.
-3°C
3°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 3°C |
|
Morning
-2°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
0°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
115
|
34
121
|
12
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
9°C
|
-2°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
-1°C
4°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
1°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
57
|
23
76
|
20
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1016 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
14°C
|
1°C
|
Tuesday
19. 5.
-1°C
12°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
58
|
26
114
|
11
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
10°C
|
5°C
|
Wednesday
20. 5.
3°C
10°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
30
|
34
33
|
10
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
15°C
|
3°C
|
Thursday
21. 5.
3°C
11°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
26
|
39
35
|
3
19
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
17°C
|
5°C
|
Friday
22. 5.
4°C
12°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
27
|
37
33
|
4
15
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
18°C
|
5°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
5°C
12°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
29
|
36
30
|
3
18
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
19°C
|
6°C
|
Sunday
24. 5.
3°C
10°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
26
|
37
30
|
1
16
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
17°C
|
5°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
3°C
11°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
24
|
39
35
|
4
17
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
18°C
|
5°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
-3°/-12°
2. 5.
-2°/-10°
3. 5.
-5°/-11°
4. 5.
-4°/-13°
5. 5.
2°/-11°
6. 5.
3°/-7°
7. 5.
5°/-7°
8. 5.
5°/-5°
9. 5.
8°/-4°
10. 5.
9°/-2°
11. 5.
5°/-3°
12. 5.
-5°/-9°
13. 5.
-2°/-8°
14. 5.
-1°/-6°
15. 5.
1°/-5°
16. 5.
1°/-4°
17. 5.
3°/-3°
18. 5.
4°/-1°
19. 5.
12°/-1°
20. 5.
10°/3°
21. 5.
11°/3°
22. 5.
12°/4°
23. 5.
12°/5°
24. 5.
10°/3°
25. 5.
11°/3°
26. 5.
11°/3°
27. 5.
10°/3°
28. 5.
11°/3°
29. 5.
11°/3°
30. 5.
12°/3°
31. 5.
12°/4°
What it means
precipitation
12 %
