- Weather
- Islamic Republic of Afghanistan
- Baghlan
- Safēd Kamar
Safēd Kamar: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Safēd Kamar, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
21. 5.
14°C
23°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
93
|
25
101
|
21
97
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
32°C
|
18°C
|
Tomorrow
22. 5.
12°C
18°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
79
|
27
82
|
12
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
31°C
|
17°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
12°C
21°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
89
|
41
76
|
18
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
25°C
|
16°C
|
Sunday
24. 5.
10°C
15°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
65
|
35
56
|
23
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
27°C
|
15°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
10°C
19°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
38
|
24
49
|
17
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
32°C
|
17°C
|
Tuesday
26. 5.
13°C
24°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
45
|
23
49
|
12
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
36°C
|
20°C
|
Wednesday
27. 5.
18°C
25°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
64
|
35
75
|
16
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
34°C
|
21°C
|
Thursday
28. 5.
15°C
30°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
53
|
36
33
|
4
12
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1014 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
37°C
|
21°C
|
Friday
29. 5.
20°C
30°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
22
|
33
30
|
6
12
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1013 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
44°C
|
38°C
|
22°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
20°C
31°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
21
|
32
30
|
5
11
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
38°C
|
22°C
|
Sunday
31. 5.
21°C
33°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
19
|
31
30
|
8
14
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
40°C
|
24°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
22°C
32°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
28
|
39
39
|
5
15
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
39°C
|
23°C
|
Tuesday
2. 6.
21°C
31°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
28
|
36
35
|
8
14
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
39°C
|
23°C
|
Wednesday
3. 6.
21°C
31°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
27
|
34
34
|
7
14
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
39°C
|
23°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
24°/16°
2. 5.
19°/14°
3. 5.
20°/14°
4. 5.
23°/13°
5. 5.
27°/15°
6. 5.
29°/17°
7. 5.
29°/19°
8. 5.
30°/20°
9. 5.
33°/21°
10. 5.
25°/17°
11. 5.
22°/16°
12. 5.
24°/15°
13. 5.
26°/16°
14. 5.
29°/17°
15. 5.
31°/20°
16. 5.
31°/20°
17. 5.
36°/23°
18. 5.
37°/22°
19. 5.
29°/20°
20. 5.
34°/21°
21. 5.
23°/14°
22. 5.
18°/12°
23. 5.
21°/12°
24. 5.
15°/10°
25. 5.
19°/10°
26. 5.
24°/13°
27. 5.
25°/18°
28. 5.
30°/15°
29. 5.
30°/20°
30. 5.
31°/20°
31. 5.
33°/21°
What it means
precipitation
12 %
