- Weather
- Russia
- Moscow Oblast
- Ruza
Ruza: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Ruza, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
30. 4.
-1°C
6°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
35
|
22
37
|
13
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
7°C
|
1°C
|
Tomorrow
1. 5.
0°C
7°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
44
|
24
49
|
18
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
8°C
|
5°C
|
This Weekend
Saturday
2. 5.
2°C
12°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
46
|
27
49
|
22
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
13°C
|
9°C
|
Sunday
3. 5.
6°C
17°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
60
|
35
62
|
23
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
17°C
|
12°C
|
Next Week
Monday
4. 5.
8°C
21°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
55
|
41
59
|
27
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
21°C
|
15°C
|
Tuesday
5. 5.
11°C
20°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
38
68
|
34
68
|
19
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
19°C
|
15°C
|
Wednesday
6. 5.
10°C
19°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
37
|
16
41
|
14
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
20°C
|
15°C
|
Thursday
7. 5.
10°C
19°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
54
|
18
46
|
14
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
21°C
|
12°C
|
Friday
8. 5.
10°C
15°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
52
|
8
55
|
10
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
16°C
|
9°C
|
Next Weekend
Saturday
9. 5.
8°C
14°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
68
|
21
67
|
4
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
15°C
|
8°C
|
Sunday
10. 5.
6°C
14°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
66
|
3
59
|
12
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
16°C
|
9°C
|
Next Week
Monday
11. 5.
7°C
15°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
57
|
18
54
|
12
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
17°C
|
9°C
|
Tuesday
12. 5.
7°C
17°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
43
|
14
44
|
8
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
19°C
|
10°C
|
Wednesday
13. 5.
8°C
16°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
68
|
20
74
|
15
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
17°C
|
10°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
17°/5°
2. 4.
12°/5°
3. 4.
15°/6°
4. 4.
14°/-1°
5. 4.
7°/2°
6. 4.
7°/-1°
7. 4.
8°/0°
8. 4.
5°/0°
9. 4.
3°/0°
10. 4.
4°/-1°
11. 4.
5°/2°
12. 4.
9°/0°
13. 4.
12°/0°
14. 4.
13°/2°
15. 4.
13°/7°
16. 4.
12°/7°
17. 4.
12°/3°
18. 4.
8°/2°
19. 4.
5°/0°
20. 4.
5°/0°
21. 4.
9°/0°
22. 4.
13°/-4°
23. 4.
9°/1°
24. 4.
5°/-2°
25. 4.
11°/0°
26. 4.
9°/1°
27. 4.
4°/0°
28. 4.
5°/0°
29. 4.
4°/0°
30. 4.
6°/-1°
What it means
precipitation
12 %
