Roscoe: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Roscoe, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
12. 5.
5°C
22°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
45
|
22
60
|
13
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
22°C
|
17°C
|
Tomorrow
13. 5.
10°C
20°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
44
127
|
44
112
|
31
96
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
19°C
|
15°C
|
Thursday
14. 5.
8°C
12°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
75
|
32
71
|
26
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
12°C
|
11°C
|
Friday
15. 5.
6°C
17°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
48
|
22
58
|
13
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
18°C
|
14°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
12°C
22°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
89
|
30
95
|
12
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
20°C
|
19°C
|
Sunday
17. 5.
16°C
28°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
36
|
22
49
|
9
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
28°C
|
24°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
17°C
32°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
58
|
24
64
|
11
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
32°C
|
25°C
|
Tuesday
19. 5.
19°C
27°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
72
|
28
68
|
17
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
29°C
|
22°C
|
Wednesday
20. 5.
16°C
22°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
59
|
22
53
|
10
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
23°C
|
18°C
|
Thursday
21. 5.
13°C
23°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
44
|
13
45
|
13
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
25°C
|
18°C
|
Friday
22. 5.
14°C
24°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
26
|
15
41
|
8
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
26°C
|
20°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
14°C
24°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
26
|
10
35
|
7
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
26°C
|
19°C
|
Sunday
24. 5.
14°C
24°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
40
|
10
32
|
7
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
27°C
|
19°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
14°C
24°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
33
|
9
37
|
7
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
25°C
|
20°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
58°/37°
2. 5.
52°/38°
3. 5.
58°/36°
4. 5.
72°/47°
5. 5.
78°/60°
6. 5.
65°/52°
7. 5.
62°/44°
8. 5.
61°/43°
9. 5.
66°/52°
10. 5.
63°/50°
11. 5.
64°/46°
12. 5.
22°/5°
13. 5.
20°/10°
14. 5.
12°/8°
15. 5.
17°/6°
16. 5.
22°/12°
17. 5.
28°/16°
18. 5.
32°/17°
19. 5.
27°/19°
20. 5.
22°/16°
21. 5.
23°/13°
22. 5.
24°/14°
23. 5.
24°/14°
24. 5.
24°/14°
25. 5.
24°/14°
26. 5.
24°/16°
27. 5.
23°/16°
28. 5.
24°/16°
29. 5.
25°/14°
30. 5.
25°/15°
31. 5.
25°/15°
What it means
precipitation
12 %
