Roman: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Roman, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
21. 5.
8°C
23°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
42
|
25
40
|
21
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1028 hPa
|
1027 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
24°C
|
19°C
|
Tomorrow
22. 5.
12°C
26°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
30
|
21
34
|
14
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1026 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
27°C
|
22°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
14°C
28°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
32
|
20
34
|
20
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1027 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
29°C
|
24°C
|
Sunday
24. 5.
16°C
28°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
46
|
35
59
|
31
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1029 hPa
|
1028 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
28°C
|
24°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
17°C
29°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
49
|
33
56
|
25
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1028 hPa
|
1027 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
29°C
|
24°C
|
Tuesday
26. 5.
18°C
28°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
46
|
30
49
|
31
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1027 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
29°C
|
25°C
|
Wednesday
27. 5.
16°C
25°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
60
|
44
63
|
37
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1025 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
25°C
|
21°C
|
Thursday
28. 5.
13°C
24°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
57
|
33
60
|
18
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
22°C
|
22°C
|
Friday
29. 5.
15°C
23°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
54
|
7
45
|
21
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
26°C
|
21°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
12°C
21°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
54
|
23
52
|
30
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
24°C
|
19°C
|
Sunday
31. 5.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
42
|
9
45
|
11
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
23°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
12°C
18°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
59
|
28
61
|
32
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
20°C
|
17°C
|
Tuesday
2. 6.
11°C
19°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
58
|
25
42
|
25
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
21°C
|
17°C
|
Wednesday
3. 6.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
50
|
5
46
|
13
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
23°C
|
19°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
23°/10°
2. 5.
23°/11°
3. 5.
18°/12°
4. 5.
17°/10°
5. 5.
12°/10°
6. 5.
14°/7°
7. 5.
16°/5°
8. 5.
19°/7°
9. 5.
23°/9°
10. 5.
15°/10°
11. 5.
14°/8°
12. 5.
16°/3°
13. 5.
12°/8°
14. 5.
12°/5°
15. 5.
12°/3°
16. 5.
14°/5°
17. 5.
14°/9°
18. 5.
14°/7°
19. 5.
16°/10°
20. 5.
18°/11°
21. 5.
23°/8°
22. 5.
26°/12°
23. 5.
28°/14°
24. 5.
28°/16°
25. 5.
29°/17°
26. 5.
28°/18°
27. 5.
25°/16°
28. 5.
24°/13°
29. 5.
23°/15°
30. 5.
21°/12°
31. 5.
21°/11°
What it means
precipitation
12 %
