Rokh Sefīd: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Rokh Sefīd, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
19. 5.
10°C
20°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
109
|
72
126
|
41
107
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
22°C
|
14°C
|
Tomorrow
20. 5.
6°C
18°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
35
|
28
76
|
15
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
27°C
|
14°C
|
Thursday
21. 5.
9°C
22°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
51
|
45
98
|
49
93
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
30°C
|
16°C
|
Friday
22. 5.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
80
|
41
94
|
20
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
30°C
|
15°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
10°C
23°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
45
|
26
71
|
14
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
33°C
|
17°C
|
Sunday
24. 5.
12°C
25°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
108
|
42
134
|
26
104
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
34°C
|
19°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
14°C
22°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
67
|
46
87
|
21
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
29°C
|
16°C
|
Tuesday
26. 5.
10°C
24°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
33
|
55
74
|
14
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1010 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
31°C
|
12°C
|
Wednesday
27. 5.
11°C
26°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
31
|
46
57
|
10
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1011 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
33°C
|
13°C
|
Thursday
28. 5.
13°C
27°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
42
|
46
61
|
7
24
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
34°C
|
14°C
|
Friday
29. 5.
14°C
29°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
33
|
40
56
|
10
21
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
36°C
|
14°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
14°C
30°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
33
|
33
48
|
14
24
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
37°C
|
15°C
|
Sunday
31. 5.
14°C
30°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
28
|
36
48
|
13
22
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1008 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
38°C
|
16°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
15°C
31°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
26
|
36
51
|
8
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
39°C
|
16°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
20°/9°
2. 5.
21°/10°
3. 5.
25°/12°
4. 5.
25°/14°
5. 5.
25°/13°
6. 5.
24°/12°
7. 5.
24°/11°
8. 5.
24°/13°
9. 5.
24°/12°
10. 5.
24°/10°
11. 5.
27°/12°
12. 5.
28°/14°
13. 5.
25°/14°
14. 5.
25°/13°
15. 5.
25°/11°
16. 5.
22°/11°
17. 5.
18°/7°
18. 5.
21°/8°
19. 5.
20°/10°
20. 5.
18°/6°
21. 5.
22°/9°
22. 5.
21°/11°
23. 5.
23°/10°
24. 5.
25°/12°
25. 5.
22°/14°
26. 5.
24°/10°
27. 5.
26°/11°
28. 5.
27°/13°
29. 5.
29°/14°
30. 5.
30°/14°
31. 5.
30°/14°
What it means
precipitation
12 %
