- Weather
- Republic of Austria
- Tyrol
- Rofen
Rofen: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Rofen, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Snowfall
Valid to 1. 4. (12:00)
Min °CMax °C
Today
31. 3.
-15°C
-8°C
| Min Temperature: | -15°C |
| Max Temperature: | -8°C |
|
Morning
-10°C
|
Afternoon
-9°C
|
Evening
-12°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
104
|
31
120
|
35
113
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-7°C
|
-3°C
|
-14°C
|
Tomorrow
1. 4.
-17°C
-4°C
| Min Temperature: | -17°C |
| Max Temperature: | -4°C |
|
Morning
-12°C
|
Afternoon
-6°C
|
Evening
-9°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
66
|
14
68
|
23
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-10°C
|
-1°C
|
-11°C
|
Thursday
2. 4.
-10°C
-2°C
| Min Temperature: | -10°C |
| Max Temperature: | -2°C |
|
Morning
-6°C
|
Afternoon
-3°C
|
Evening
-6°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
58
|
21
42
|
31
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-5°C
|
1°C
|
-8°C
|
Friday
3. 4.
-10°C
-1°C
| Min Temperature: | -10°C |
| Max Temperature: | -1°C |
|
Morning
-5°C
|
Afternoon
-1°C
|
Evening
-7°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
53
|
14
59
|
22
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-4°C
|
2°C
|
-9°C
|
This Weekend
Saturday
4. 4.
-9°C
2°C
| Min Temperature: | -9°C |
| Max Temperature: | 2°C |
|
Morning
-2°C
|
Afternoon
1°C
|
Evening
-2°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
77
|
12
60
|
12
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-3°C
|
2°C
|
-5°C
|
Sunday
5. 4.
-3°C
3°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 3°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
0°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
49
|
9
40
|
10
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
5°C
|
-2°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
-3°C
4°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
4°C
|
Evening
2°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
45
|
16
39
|
10
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
10°C
|
2°C
|
Tuesday
7. 4.
0°C
10°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
28
|
30
36
|
27
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
0°C
|
13°C
|
-1°C
|
Wednesday
8. 4.
1°C
8°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
37
|
28
41
|
19
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
13°C
|
1°C
|
Thursday
9. 4.
0°C
6°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
1°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
33
|
17
34
|
8
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
0°C
|
12°C
|
0°C
|
Friday
10. 4.
-1°C
6°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
-1°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
2°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
32
|
18
32
|
15
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-1°C
|
12°C
|
0°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
0°C
7°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
2°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
28
|
13
30
|
6
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
12°C
|
1°C
|
Sunday
12. 4.
-1°C
5°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
-1°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
0°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
31
|
3
36
|
3
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-1°C
|
10°C
|
-1°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
-2°C
3°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 3°C |
|
Morning
-2°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
-1°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
33
|
7
29
|
11
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-1°C
|
9°C
|
-3°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 3.
0°/-5°
2. 3.
0°/-7°
3. 3.
0°/-7°
4. 3.
1°/-7°
5. 3.
4°/-6°
6. 3.
5°/-4°
7. 3.
5°/-4°
8. 3.
3°/-5°
9. 3.
1°/-6°
10. 3.
2°/-6°
11. 3.
2°/-5°
12. 3.
0°/-7°
13. 3.
4°/-7°
14. 3.
0°/-8°
15. 3.
-2°/-8°
16. 3.
-1°/-9°
17. 3.
-3°/-9°
18. 3.
-2°/-12°
19. 3.
0°/-10°
20. 3.
1°/-11°
21. 3.
-2°/-9°
22. 3.
-2°/-10°
23. 3.
-2°/-10°
24. 3.
1°/-7°
25. 3.
6°/-11°
26. 3.
-9°/-14°
27. 3.
-8°/-16°
28. 3.
-3°/-16°
29. 3.
-5°/-14°
30. 3.
-5°/-14°
31. 3.
-8°/-15°
What it means
precipitation
12 %
