Riga: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Riga, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
2. 4.
-4°C
12°C
| Min Temperature: | -4°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
24
|
23
31
|
14
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
15°C
|
10°C
|
Tomorrow
3. 4.
1°C
11°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
32
|
20
51
|
32
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
14°C
|
9°C
|
This Weekend
Saturday
4. 4.
2°C
7°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
62
|
46
94
|
46
91
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1003 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
7°C
|
5°C
|
Sunday
5. 4.
3°C
11°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
86
|
28
68
|
38
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
13°C
|
10°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
4°C
9°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
53
123
|
55
124
|
48
112
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
8°C
|
7°C
|
Tuesday
7. 4.
1°C
4°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
2°C
|
||
|
wind
gusts
|
57
111
|
61
111
|
54
108
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
4°C
|
2°C
|
Wednesday
8. 4.
0°C
4°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
1°C
|
||
|
wind
gusts
|
47
90
|
42
88
|
34
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1021 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
5°C
|
2°C
|
Thursday
9. 4.
-2°C
5°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
75
|
35
75
|
31
65
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
6°C
|
3°C
|
Friday
10. 4.
1°C
5°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
59
|
18
49
|
20
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
8°C
|
3°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
2°C
6°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
45
|
7
44
|
13
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
9°C
|
4°C
|
Sunday
12. 4.
3°C
7°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
52
|
10
57
|
7
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
8°C
|
5°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
4°C
8°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
51
|
13
39
|
12
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
11°C
|
6°C
|
Tuesday
14. 4.
5°C
10°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
45
|
6
41
|
10
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
11°C
|
7°C
|
Wednesday
15. 4.
6°C
12°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
48
|
10
50
|
8
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
13°C
|
8°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
2°/-2°
2. 4.
12°/-4°
3. 4.
11°/1°
4. 4.
7°/2°
5. 4.
11°/3°
6. 4.
9°/4°
7. 4.
4°/1°
8. 4.
4°/0°
9. 4.
5°/-2°
10. 4.
5°/1°
11. 4.
6°/2°
12. 4.
7°/3°
13. 4.
8°/4°
14. 4.
10°/5°
15. 4.
12°/6°
16. 4.
12°/7°
17. 4.
13°/7°
18. 4.
9°/6°
19. 4.
9°/6°
20. 4.
10°/5°
21. 4.
11°/6°
22. 4.
12°/7°
23. 4.
12°/7°
24. 4.
12°/8°
25. 4.
12°/8°
26. 4.
14°/9°
27. 4.
12°/9°
28. 4.
12°/7°
29. 4.
10°/8°
30. 4.
9°/6°
What it means
precipitation
12 %
