- Weather
- Republic of Iraq
- Arbīl
- Ṟeshekel
Ṟeshekel: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Ṟeshekel, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
30. 5.
16°C
22°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
58
|
40
70
|
9
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
26°C
|
21°C
|
Tomorrow
31. 5.
15°C
24°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
73
|
35
73
|
6
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
34°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
14°C
26°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
59
|
32
73
|
6
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
37°C
|
18°C
|
Tuesday
2. 6.
16°C
28°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
61
|
17
54
|
3
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
37°C
|
20°C
|
Wednesday
3. 6.
18°C
29°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
60
|
24
73
|
8
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
40°C
|
26°C
|
Thursday
4. 6.
20°C
29°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
64
|
21
74
|
10
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
40°C
|
26°C
|
Friday
5. 6.
20°C
31°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
62
|
34
75
|
14
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
41°C
|
30°C
|
Next Weekend
Saturday
6. 6.
20°C
31°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
33
|
0
28
|
14
20
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
42°C
|
22°C
|
Sunday
7. 6.
20°C
30°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
33
|
0
31
|
21
25
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
41°C
|
21°C
|
Next Week
Monday
8. 6.
20°C
32°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
27
|
0
29
|
12
16
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
44°C
|
22°C
|
Tuesday
9. 6.
22°C
33°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
16
|
18
39
|
0
18
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
44°C
|
23°C
|
Wednesday
10. 6.
21°C
33°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
20
|
17
36
|
0
13
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
40°C
|
46°C
|
23°C
|
Thursday
11. 6.
22°C
34°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
21
|
21
30
|
0
13
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
40°C
|
47°C
|
24°C
|
Friday
12. 6.
23°C
35°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
35°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
15
|
32
42
|
0
15
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
47°C
|
24°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
17°/10°
2. 5.
16°/9°
3. 5.
18°/12°
4. 5.
16°/10°
5. 5.
15°/8°
6. 5.
14°/6°
7. 5.
15°/6°
8. 5.
17°/6°
9. 5.
18°/9°
10. 5.
19°/12°
11. 5.
22°/14°
12. 5.
21°/15°
13. 5.
20°/13°
14. 5.
19°/12°
15. 5.
17°/10°
16. 5.
14°/7°
17. 5.
14°/6°
18. 5.
16°/9°
19. 5.
16°/8°
20. 5.
17°/8°
21. 5.
17°/10°
22. 5.
16°/9°
23. 5.
20°/9°
24. 5.
21°/11°
25. 5.
19°/9°
26. 5.
20°/11°
27. 5.
23°/13°
28. 5.
27°/15°
29. 5.
22°/14°
30. 5.
22°/16°
31. 5.
24°/15°
What it means
precipitation
12 %
