Reading: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Reading, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
4. 4.
3°C
16°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
51
84
|
60
91
|
47
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1029 hPa
|
1029 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
9°C
|
5°C
|
Tomorrow
5. 4.
4°C
13°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
59
|
25
79
|
30
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
12°C
|
10°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
3°C
10°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
49
95
|
51
103
|
39
96
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
11°C
|
6°C
|
Tuesday
7. 4.
1°C
7°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
63
|
48
73
|
40
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
9°C
|
3°C
|
Wednesday
8. 4.
-2°C
6°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
37
|
37
64
|
39
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1038 hPa
|
1037 hPa
|
1037 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
9°C
|
4°C
|
Thursday
9. 4.
1°C
14°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
89
|
45
94
|
38
90
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1034 hPa
|
1029 hPa
|
1028 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
15°C
|
9°C
|
Friday
10. 4.
7°C
21°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
78
|
36
67
|
26
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
21°C
|
15°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
6°C
17°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
60
|
22
76
|
19
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1025 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
17°C
|
14°C
|
Sunday
12. 4.
6°C
13°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
53
|
24
67
|
31
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1029 hPa
|
1025 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
16°C
|
11°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
10°C
18°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
71
|
19
55
|
24
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
19°C
|
14°C
|
Tuesday
14. 4.
10°C
15°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
80
|
6
67
|
10
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
17°C
|
10°C
|
Wednesday
15. 4.
6°C
10°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
51
|
23
50
|
14
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1023 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
14°C
|
7°C
|
Thursday
16. 4.
4°C
11°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
56
|
20
67
|
17
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1024 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
14°C
|
9°C
|
Friday
17. 4.
7°C
14°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
80
|
10
80
|
12
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
16°C
|
10°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
70°/41°
2. 4.
41°/37°
3. 4.
62°/38°
4. 4.
57°/38°
5. 4.
16°/3°
6. 4.
13°/4°
7. 4.
10°/3°
8. 4.
7°/1°
9. 4.
6°/-2°
10. 4.
14°/1°
11. 4.
21°/7°
12. 4.
17°/6°
13. 4.
13°/6°
14. 4.
18°/10°
15. 4.
15°/10°
16. 4.
10°/6°
17. 4.
11°/4°
18. 4.
14°/7°
19. 4.
13°/7°
20. 4.
14°/6°
21. 4.
11°/5°
22. 4.
14°/7°
23. 4.
17°/9°
24. 4.
16°/9°
25. 4.
13°/9°
26. 4.
13°/7°
27. 4.
14°/7°
28. 4.
17°/8°
29. 4.
16°/10°
30. 4.
14°/8°
What it means
precipitation
12 %
