Qarshi: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Qarshi, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
12. 5.
14°C
30°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
35
|
18
42
|
32
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
44°C
|
24°C
|
Tomorrow
13. 5.
17°C
32°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
31
|
13
38
|
27
65
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
44°C
|
25°C
|
Thursday
14. 5.
17°C
35°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
36
|
17
41
|
28
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
44°C
|
27°C
|
Friday
15. 5.
18°C
36°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
39
|
26
55
|
19
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1001 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
45°C
|
27°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
19°C
37°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
44
|
27
63
|
21
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
1001 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
45°C
|
29°C
|
Sunday
17. 5.
23°C
42°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
38
89
|
42
87
|
24
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1000 hPa
|
997 hPa
|
996 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
39°C
|
49°C
|
33°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
26°C
36°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
59
|
21
52
|
17
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1000 hPa
|
999 hPa
|
999 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
39°C
|
29°C
|
Tuesday
19. 5.
24°C
39°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
35
|
39
52
|
10
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
999 hPa
|
997 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
43°C
|
27°C
|
Wednesday
20. 5.
25°C
38°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
36
|
24
48
|
21
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1002 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
43°C
|
27°C
|
Thursday
21. 5.
26°C
38°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
46
|
31
43
|
30
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
42°C
|
26°C
|
Friday
22. 5.
26°C
40°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
44
|
20
44
|
25
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1001 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
45°C
|
28°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
27°C
38°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
35°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
38
|
43
45
|
31
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
42°C
|
26°C
|
Sunday
24. 5.
25°C
36°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
38
43
|
41
48
|
29
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
41°C
|
25°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
24°C
37°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
50
|
43
48
|
32
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
42°C
|
26°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
23°/17°
2. 5.
24°/15°
3. 5.
23°/14°
4. 5.
26°/14°
5. 5.
31°/15°
6. 5.
33°/17°
7. 5.
36°/19°
8. 5.
35°/21°
9. 5.
32°/22°
10. 5.
24°/16°
11. 5.
26°/14°
12. 5.
30°/14°
13. 5.
32°/17°
14. 5.
35°/17°
15. 5.
36°/18°
16. 5.
37°/19°
17. 5.
42°/23°
18. 5.
36°/26°
19. 5.
39°/24°
20. 5.
38°/25°
21. 5.
38°/26°
22. 5.
40°/26°
23. 5.
38°/27°
24. 5.
36°/25°
25. 5.
37°/24°
26. 5.
37°/25°
27. 5.
38°/24°
28. 5.
38°/25°
29. 5.
37°/24°
30. 5.
38°/23°
31. 5.
37°/24°
What it means
precipitation
12 %
