- Weather
- United States of America
- Texas
- Prosper
Prosper: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Prosper, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
31. 3.
18°C
29°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
54
113
|
70
113
|
54
107
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
32°C
|
25°C
|
Tomorrow
1. 4.
19°C
30°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
62
120
|
77
129
|
77
133
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
32°C
|
26°C
|
Thursday
2. 4.
20°C
28°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
71
131
|
69
131
|
62
107
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
31°C
|
24°C
|
Friday
3. 4.
20°C
27°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
64
114
|
72
119
|
57
113
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
29°C
|
24°C
|
This Weekend
Saturday
4. 4.
13°C
22°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
69
127
|
66
104
|
46
95
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1022 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
21°C
|
14°C
|
Sunday
5. 4.
10°C
19°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
43
89
|
50
92
|
27
65
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1025 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
20°C
|
15°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
10°C
20°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
30
|
23
39
|
22
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
25°C
|
16°C
|
Tuesday
7. 4.
9°C
17°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
48
|
26
48
|
24
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
21°C
|
16°C
|
Wednesday
8. 4.
12°C
20°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
42
|
34
46
|
30
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1019 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
24°C
|
19°C
|
Thursday
9. 4.
15°C
21°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
84
|
48
76
|
34
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
22°C
|
19°C
|
Friday
10. 4.
16°C
20°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
104
|
24
89
|
13
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
22°C
|
18°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
14°C
20°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
64
|
19
60
|
21
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
22°C
|
19°C
|
Sunday
12. 4.
15°C
18°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
73
|
8
78
|
16
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
21°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
14°C
21°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
58
|
28
54
|
30
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
25°C
|
20°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 3.
81°/63°
2. 3.
79°/62°
3. 3.
85°/66°
4. 3.
82°/68°
5. 3.
80°/67°
6. 3.
80°/69°
7. 3.
74°/51°
8. 3.
70°/45°
9. 3.
84°/64°
10. 3.
80°/70°
11. 3.
74°/54°
12. 3.
61°/42°
13. 3.
78°/49°
14. 3.
80°/56°
15. 3.
82°/44°
16. 3.
46°/35°
17. 3.
61°/36°
18. 3.
74°/48°
19. 3.
85°/54°
20. 3.
90°/59°
21. 3.
92°/62°
22. 3.
93°/66°
23. 3.
79°/59°
24. 3.
83°/62°
25. 3.
87°/66°
26. 3.
87°/67°
27. 3.
74°/56°
28. 3.
58°/53°
29. 3.
81°/53°
30. 3.
85°/64°
31. 3.
29°/18°
What it means
precipitation
12 %
