- Weather
- China
- Ningxia Hui Autonomous Region
- Pinglidun
Pinglidun: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Pinglidun, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Week
Today
18. 5.
10°C
26°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
38
|
30
53
|
13
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
33°C
|
21°C
|
Tomorrow
19. 5.
12°C
30°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
63
|
52
103
|
39
102
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
999 hPa
|
999 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
34°C
|
24°C
|
Wednesday
20. 5.
15°C
29°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
35
|
24
47
|
15
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
997 hPa
|
998 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
38°C
|
25°C
|
Thursday
21. 5.
13°C
20°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
54
|
25
48
|
26
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
18°C
|
15°C
|
Friday
22. 5.
10°C
28°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
58
|
28
55
|
12
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1002 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
35°C
|
21°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
14°C
32°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
39
|
32
55
|
37
80
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1001 hPa
|
995 hPa
|
995 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
37°C
|
28°C
|
Sunday
24. 5.
14°C
22°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
87
|
62
117
|
18
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1007 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
20°C
|
16°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
14°C
24°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
12
|
10
38
|
16
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
33°C
|
23°C
|
Tuesday
26. 5.
18°C
24°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
40
|
29
50
|
16
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
38°C
|
22°C
|
Wednesday
27. 5.
17°C
25°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
36
|
17
32
|
20
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
41°C
|
24°C
|
Thursday
28. 5.
20°C
27°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
27
|
9
29
|
19
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
42°C
|
25°C
|
Friday
29. 5.
20°C
30°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
34
|
13
39
|
9
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
44°C
|
27°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
22°C
29°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
34
|
18
46
|
5
65
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
43°C
|
26°C
|
Sunday
31. 5.
21°C
28°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
45
|
27
50
|
12
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
43°C
|
25°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
20°/13°
2. 5.
18°/10°
3. 5.
23°/10°
4. 5.
29°/8°
5. 5.
31°/12°
6. 5.
23°/14°
7. 5.
24°/8°
8. 5.
28°/9°
9. 5.
31°/12°
10. 5.
33°/14°
11. 5.
34°/12°
12. 5.
33°/14°
13. 5.
28°/16°
14. 5.
22°/16°
15. 5.
22°/12°
16. 5.
23°/13°
17. 5.
23°/14°
18. 5.
26°/10°
19. 5.
30°/12°
20. 5.
29°/15°
21. 5.
20°/13°
22. 5.
28°/10°
23. 5.
32°/14°
24. 5.
22°/14°
25. 5.
24°/14°
26. 5.
24°/18°
27. 5.
25°/17°
28. 5.
27°/20°
29. 5.
30°/20°
30. 5.
29°/22°
31. 5.
28°/21°
What it means
precipitation
12 %
