- Weather
- Iran
- Kohgiluyeh and Boyer-Ahmad
- Pereshgaft
Pereshgaft: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Pereshgaft, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
19. 5.
12°C
22°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
153
|
73
148
|
8
101
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
33°C
|
17°C
|
Tomorrow
20. 5.
13°C
23°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
69
|
32
80
|
2
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
38°C
|
15°C
|
Thursday
21. 5.
10°C
26°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
95
|
54
113
|
1
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
37°C
|
18°C
|
Friday
22. 5.
15°C
25°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
122
|
56
132
|
1
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
37°C
|
16°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
12°C
27°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
54
|
32
69
|
19
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
43°C
|
17°C
|
Sunday
24. 5.
14°C
29°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
80
|
49
97
|
31
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
41°C
|
21°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
17°C
27°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
97
|
53
102
|
5
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
39°C
|
21°C
|
Tuesday
26. 5.
15°C
28°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
49
|
45
68
|
0
11
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1010 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
40°C
|
17°C
|
Wednesday
27. 5.
15°C
30°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
29
|
39
42
|
10
20
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
40°C
|
42°C
|
18°C
|
Thursday
28. 5.
17°C
32°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
34
|
37
46
|
8
21
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
42°C
|
43°C
|
19°C
|
Friday
29. 5.
18°C
33°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
22
|
39
42
|
6
17
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1008 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
45°C
|
19°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
19°C
34°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
24
|
32
37
|
11
20
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
47°C
|
21°C
|
Sunday
31. 5.
19°C
34°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
28
|
42
36
|
15
24
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1006 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
47°C
|
21°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
20°C
35°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
17
|
37
35
|
12
22
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
47°C
|
22°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
21°/11°
2. 5.
24°/13°
3. 5.
25°/15°
4. 5.
28°/15°
5. 5.
28°/18°
6. 5.
28°/18°
7. 5.
28°/19°
8. 5.
25°/17°
9. 5.
24°/16°
10. 5.
27°/13°
11. 5.
30°/17°
12. 5.
29°/18°
13. 5.
27°/17°
14. 5.
27°/15°
15. 5.
26°/14°
16. 5.
27°/16°
17. 5.
22°/13°
18. 5.
23°/10°
19. 5.
22°/12°
20. 5.
23°/13°
21. 5.
26°/10°
22. 5.
25°/15°
23. 5.
27°/12°
24. 5.
29°/14°
25. 5.
27°/17°
26. 5.
28°/15°
27. 5.
30°/15°
28. 5.
32°/17°
29. 5.
33°/18°
30. 5.
34°/19°
31. 5.
34°/19°
What it means
precipitation
12 %
