Oran: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Oran, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
28. 5.
32°C
45°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 45°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
44°C
|
Evening
39°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
61
|
46
57
|
42
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
999 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
54°C
|
38°C
|
Tomorrow
29. 5.
30°C
42°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
82
|
24
89
|
28
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1000 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
58°C
|
36°C
|
This Weekend
Saturday
30. 5.
27°C
40°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
73
|
23
46
|
24
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1001 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
54°C
|
34°C
|
Sunday
31. 5.
30°C
36°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
24
|
22
73
|
23
24
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
49°C
|
33°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
28°C
39°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
33
|
25
70
|
14
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
51°C
|
32°C
|
Tuesday
2. 6.
29°C
41°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
35°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
41
|
32
32
|
19
17
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1001 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
44°C
|
50°C
|
36°C
|
Wednesday
3. 6.
31°C
43°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
53
|
35
29
|
45
14
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
998 hPa
|
998 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
53°C
|
38°C
|
Thursday
4. 6.
33°C
41°C
| Min Temperature: | 33°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
40°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
42
|
39
47
|
42
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1001 hPa
|
998 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
53°C
|
44°C
|
36°C
|
Friday
5. 6.
34°C
42°C
| Min Temperature: | 34°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
42°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
51
|
44
53
|
35
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1000 hPa
|
997 hPa
|
999 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
55°C
|
45°C
|
37°C
|
Next Weekend
Saturday
6. 6.
35°C
43°C
| Min Temperature: | 35°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
42°C
|
Afternoon
43°C
|
Evening
39°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
60
|
51
61
|
41
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1001 hPa
|
997 hPa
|
999 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
56°C
|
46°C
|
38°C
|
Sunday
7. 6.
36°C
44°C
| Min Temperature: | 36°C |
| Max Temperature: | 44°C |
|
Morning
43°C
|
Afternoon
44°C
|
Evening
39°C
|
||
|
wind
gusts
|
64
76
|
62
75
|
42
83
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1000 hPa
|
996 hPa
|
998 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
57°C
|
47°C
|
38°C
|
Next Week
Monday
8. 6.
36°C
44°C
| Min Temperature: | 36°C |
| Max Temperature: | 44°C |
|
Morning
43°C
|
Afternoon
44°C
|
Evening
40°C
|
||
|
wind
gusts
|
62
75
|
54
71
|
44
82
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
998 hPa
|
994 hPa
|
996 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
56°C
|
47°C
|
38°C
|
Tuesday
9. 6.
36°C
45°C
| Min Temperature: | 36°C |
| Max Temperature: | 45°C |
|
Morning
43°C
|
Afternoon
45°C
|
Evening
39°C
|
||
|
wind
gusts
|
66
78
|
55
73
|
44
90
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
998 hPa
|
994 hPa
|
996 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
57°C
|
48°C
|
38°C
|
Wednesday
10. 6.
36°C
44°C
| Min Temperature: | 36°C |
| Max Temperature: | 44°C |
|
Morning
42°C
|
Afternoon
44°C
|
Evening
39°C
|
||
|
wind
gusts
|
58
75
|
51
73
|
48
91
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
999 hPa
|
995 hPa
|
997 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
56°C
|
47°C
|
38°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
38°/24°
2. 5.
39°/26°
3. 5.
39°/27°
4. 5.
36°/27°
5. 5.
32°/25°
6. 5.
35°/24°
7. 5.
36°/25°
8. 5.
38°/24°
9. 5.
37°/27°
10. 5.
39°/26°
11. 5.
40°/28°
12. 5.
42°/29°
13. 5.
44°/30°
14. 5.
43°/29°
15. 5.
43°/30°
16. 5.
43°/30°
17. 5.
44°/32°
18. 5.
47°/33°
19. 5.
46°/32°
20. 5.
47°/32°
21. 5.
46°/33°
22. 5.
45°/32°
23. 5.
45°/32°
24. 5.
45°/33°
25. 5.
46°/33°
26. 5.
46°/32°
27. 5.
46°/33°
28. 5.
45°/32°
29. 5.
42°/30°
30. 5.
40°/27°
31. 5.
36°/30°
What it means
precipitation
12 %
