Oberstaufen: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Oberstaufen, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Gale
Valid from 13. 5. (20:00) to 14. 5. (08:00)
Snowfall
Valid from 14. 5. (00:00) to 15. 5. (00:00)
Min °CMax °C
Today
13. 5.
0°C
12°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
96
|
38
101
|
29
106
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
13°C
|
8°C
|
Tomorrow
14. 5.
3°C
6°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
103
|
13
98
|
13
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1002 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
6°C
|
4°C
|
Friday
15. 5.
2°C
8°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
33
|
8
34
|
9
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
1002 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
8°C
|
6°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
3°C
5°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
36
|
13
52
|
10
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
6°C
|
5°C
|
Sunday
17. 5.
1°C
12°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
20
|
10
24
|
11
16
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
13°C
|
9°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
4°C
13°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
33
|
16
36
|
11
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
15°C
|
10°C
|
Tuesday
19. 5.
5°C
15°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
40
|
18
41
|
10
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
16°C
|
11°C
|
Wednesday
20. 5.
9°C
17°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
54
|
13
60
|
12
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
16°C
|
13°C
|
Thursday
21. 5.
8°C
20°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
17
|
28
34
|
19
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1025 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
21°C
|
15°C
|
Friday
22. 5.
10°C
22°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
18
|
26
36
|
20
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
23°C
|
17°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
10°C
20°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
20
|
24
35
|
17
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
21°C
|
15°C
|
Sunday
24. 5.
11°C
22°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
17
|
22
33
|
16
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1019 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
23°C
|
17°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
15
|
16
23
|
7
21
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1019 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
22°C
|
17°C
|
Tuesday
26. 5.
12°C
21°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
13
|
19
22
|
11
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
22°C
|
16°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
20°/-2°
2. 5.
22°/4°
3. 5.
22°/6°
4. 5.
22°/7°
5. 5.
15°/4°
6. 5.
14°/6°
7. 5.
13°/5°
8. 5.
18°/3°
9. 5.
22°/8°
10. 5.
20°/6°
11. 5.
11°/5°
12. 5.
7°/1°
13. 5.
12°/0°
14. 5.
6°/3°
15. 5.
8°/2°
16. 5.
5°/3°
17. 5.
12°/1°
18. 5.
13°/4°
19. 5.
15°/5°
20. 5.
17°/9°
21. 5.
20°/8°
22. 5.
22°/10°
23. 5.
20°/10°
24. 5.
22°/11°
25. 5.
21°/11°
26. 5.
21°/12°
27. 5.
20°/11°
28. 5.
22°/10°
29. 5.
17°/11°
30. 5.
19°/10°
31. 5.
22°/11°
What it means
precipitation
12 %
