- Weather
- Iran
- Ilam Province
- Naşr
Naşr: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Naşr, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
19. 5.
24°C
36°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
42
68
|
41
86
|
73
112
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1001 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
50°C
|
34°C
|
Tomorrow
20. 5.
22°C
33°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
49
|
46
75
|
47
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
50°C
|
32°C
|
Thursday
21. 5.
23°C
38°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
48
|
35
59
|
43
83
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
53°C
|
36°C
|
Friday
22. 5.
23°C
35°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
57
|
37
73
|
62
91
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
53°C
|
33°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
24°C
37°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
40
|
41
72
|
54
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
53°C
|
34°C
|
Sunday
24. 5.
25°C
40°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
46
|
35
54
|
28
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
56°C
|
37°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
28°C
38°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
67
|
62
97
|
64
86
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
39°C
|
51°C
|
36°C
|
Tuesday
26. 5.
26°C
39°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
65
|
45
68
|
27
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
52°C
|
30°C
|
Wednesday
27. 5.
28°C
41°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
35°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
32
|
39
58
|
34
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
53°C
|
32°C
|
Thursday
28. 5.
30°C
42°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
26
|
29
47
|
17
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
56°C
|
33°C
|
Friday
29. 5.
31°C
43°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
43°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
31
|
48
55
|
36
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
56°C
|
33°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
32°C
44°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 44°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
44°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
43
|
52
60
|
39
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
51°C
|
57°C
|
34°C
|
Sunday
31. 5.
32°C
45°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 45°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
45°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
38
|
57
59
|
48
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
51°C
|
57°C
|
34°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
32°C
46°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 46°C |
|
Morning
40°C
|
Afternoon
46°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
33
|
57
60
|
44
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1004 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
53°C
|
58°C
|
35°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
32°/21°
2. 5.
34°/22°
3. 5.
37°/26°
4. 5.
38°/26°
5. 5.
37°/28°
6. 5.
34°/22°
7. 5.
35°/22°
8. 5.
35°/24°
9. 5.
34°/22°
10. 5.
36°/23°
11. 5.
39°/27°
12. 5.
40°/28°
13. 5.
38°/26°
14. 5.
36°/26°
15. 5.
37°/24°
16. 5.
32°/23°
17. 5.
30°/20°
18. 5.
34°/21°
19. 5.
36°/24°
20. 5.
33°/22°
21. 5.
38°/23°
22. 5.
35°/23°
23. 5.
37°/24°
24. 5.
40°/25°
25. 5.
38°/28°
26. 5.
39°/26°
27. 5.
41°/28°
28. 5.
42°/30°
29. 5.
43°/31°
30. 5.
44°/32°
31. 5.
45°/32°
What it means
precipitation
12 %
