- Weather
- Ukraine
- Dnipropetrovsk Oblast
- Myropil’
Myropil’: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Myropil’, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
22. 5.
15°C
31°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
50
|
29
49
|
14
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
32°C
|
23°C
|
This Weekend
Tomorrow
23. 5.
16°C
30°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
27
|
25
36
|
26
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
33°C
|
23°C
|
Sunday
24. 5.
17°C
25°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
47
78
|
43
68
|
24
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
26°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
15°C
27°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
58
|
45
73
|
42
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
28°C
|
22°C
|
Tuesday
26. 5.
14°C
27°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
83
|
60
94
|
45
98
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
28°C
|
20°C
|
Wednesday
27. 5.
15°C
24°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
100
|
60
113
|
32
98
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
24°C
|
19°C
|
Thursday
28. 5.
10°C
16°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
46
90
|
50
103
|
33
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
16°C
|
11°C
|
Friday
29. 5.
7°C
16°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
39
54
|
42
59
|
24
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
19°C
|
9°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
8°C
15°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
55
|
34
55
|
25
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
18°C
|
10°C
|
Sunday
31. 5.
9°C
19°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
52
|
36
61
|
19
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
21°C
|
12°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
11°C
19°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
40
|
19
43
|
10
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
22°C
|
14°C
|
Tuesday
2. 6.
13°C
23°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
57
|
21
59
|
16
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
25°C
|
16°C
|
Wednesday
3. 6.
14°C
25°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
54
|
21
47
|
7
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
28°C
|
17°C
|
Thursday
4. 6.
15°C
24°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
40
|
5
39
|
3
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
27°C
|
16°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
11°/1°
2. 5.
13°/2°
3. 5.
16°/3°
4. 5.
19°/5°
5. 5.
22°/6°
6. 5.
24°/8°
7. 5.
25°/9°
8. 5.
24°/10°
9. 5.
24°/10°
10. 5.
22°/11°
11. 5.
15°/12°
12. 5.
22°/10°
13. 5.
20°/12°
14. 5.
17°/9°
15. 5.
18°/8°
16. 5.
22°/10°
17. 5.
17°/13°
18. 5.
20°/12°
19. 5.
26°/14°
20. 5.
26°/16°
21. 5.
27°/15°
22. 5.
31°/15°
23. 5.
30°/16°
24. 5.
25°/17°
25. 5.
27°/15°
26. 5.
27°/14°
27. 5.
24°/15°
28. 5.
16°/10°
29. 5.
16°/7°
30. 5.
15°/8°
31. 5.
19°/9°
What it means
precipitation
12 %
