Multan: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Multan, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
1. 5.
26°C
40°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
33
|
14
31
|
14
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
999 hPa
|
999 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
42°C
|
52°C
|
33°C
|
This Weekend
Tomorrow
2. 5.
26°C
41°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
43
|
18
50
|
20
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1000 hPa
|
996 hPa
|
996 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
50°C
|
34°C
|
Sunday
3. 5.
26°C
39°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
63
|
26
59
|
23
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
999 hPa
|
996 hPa
|
996 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
41°C
|
48°C
|
32°C
|
Next Week
Monday
4. 5.
26°C
36°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
46
83
|
41
67
|
45
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
999 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
43°C
|
31°C
|
Tuesday
5. 5.
24°C
35°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
65
|
32
59
|
17
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
44°C
|
30°C
|
Wednesday
6. 5.
25°C
38°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
39
|
15
35
|
17
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1002 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
41°C
|
48°C
|
33°C
|
Thursday
7. 5.
27°C
41°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
35
|
20
33
|
21
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1000 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
50°C
|
34°C
|
Friday
8. 5.
28°C
44°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 44°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
44°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
31
|
3
24
|
17
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1000 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
49°C
|
33°C
|
Next Weekend
Saturday
9. 5.
31°C
46°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 46°C |
|
Morning
42°C
|
Afternoon
46°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
30
|
14
33
|
36
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
998 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
60°C
|
51°C
|
34°C
|
Sunday
10. 5.
32°C
46°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 46°C |
|
Morning
42°C
|
Afternoon
46°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
38
|
6
33
|
22
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1001 hPa
|
997 hPa
|
999 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
58°C
|
51°C
|
34°C
|
Next Week
Monday
11. 5.
33°C
46°C
| Min Temperature: | 33°C |
| Max Temperature: | 46°C |
|
Morning
43°C
|
Afternoon
46°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
43
|
16
41
|
12
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1001 hPa
|
996 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
58°C
|
51°C
|
35°C
|
Tuesday
12. 5.
32°C
44°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 44°C |
|
Morning
41°C
|
Afternoon
44°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
40
|
11
34
|
10
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1001 hPa
|
997 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
57°C
|
49°C
|
33°C
|
Wednesday
13. 5.
31°C
43°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
41°C
|
Afternoon
43°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
33
|
14
39
|
30
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
998 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
58°C
|
48°C
|
32°C
|
Thursday
14. 5.
30°C
43°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
40°C
|
Afternoon
43°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
33
|
4
29
|
14
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
999 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
58°C
|
49°C
|
33°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
40°/26°
2. 5.
41°/26°
3. 5.
39°/26°
4. 5.
36°/26°
5. 5.
35°/24°
6. 5.
38°/25°
7. 5.
41°/27°
8. 5.
44°/28°
9. 5.
46°/31°
10. 5.
46°/32°
11. 5.
46°/33°
12. 5.
44°/32°
13. 5.
43°/31°
14. 5.
43°/30°
15. 5.
44°/31°
16. 5.
45°/32°
17. 5.
46°/32°
18. 5.
46°/33°
19. 5.
45°/33°
20. 5.
45°/32°
21. 5.
45°/32°
22. 5.
45°/32°
23. 5.
45°/31°
24. 5.
43°/32°
25. 5.
44°/32°
26. 5.
43°/30°
27. 5.
43°/31°
28. 5.
43°/32°
29. 5.
44°/31°
30. 5.
44°/31°
31. 5.
What it means
precipitation
12 %
