- Weather
- United States of America
- Illinois
- Mount Sterling
Mount Sterling: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Mount Sterling, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
16. 5.
18°C
27°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
60
|
32
85
|
24
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
23°C
|
23°C
|
Tomorrow
17. 5.
20°C
30°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
43
89
|
60
116
|
50
113
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
29°C
|
26°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
22°C
27°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
54
132
|
56
113
|
56
114
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
26°C
|
24°C
|
Tuesday
19. 5.
15°C
23°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
109
|
45
88
|
31
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1016 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
21°C
|
18°C
|
Wednesday
20. 5.
10°C
18°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
59
|
31
58
|
24
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
19°C
|
15°C
|
Thursday
21. 5.
9°C
20°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
68
|
38
68
|
30
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
21°C
|
16°C
|
Friday
22. 5.
13°C
21°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
59
|
35
63
|
26
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
22°C
|
18°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
14°C
21°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
36
|
9
51
|
2
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
20°C
|
20°C
|
Sunday
24. 5.
15°C
23°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
45
|
23
49
|
15
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
25°C
|
22°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
18°C
25°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
58
|
14
52
|
7
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
26°C
|
23°C
|
Tuesday
26. 5.
18°C
24°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
66
|
26
61
|
24
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
25°C
|
21°C
|
Wednesday
27. 5.
16°C
24°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
58
|
26
54
|
22
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
26°C
|
22°C
|
Thursday
28. 5.
17°C
26°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
62
|
24
46
|
16
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
28°C
|
24°C
|
Friday
29. 5.
19°C
27°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
56
|
3
42
|
14
65
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
29°C
|
23°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
56°/38°
2. 5.
56°/39°
3. 5.
69°/43°
4. 5.
77°/54°
5. 5.
59°/46°
6. 5.
55°/44°
7. 5.
64°/41°
8. 5.
63°/51°
9. 5.
75°/52°
10. 5.
64°/47°
11. 5.
71°/48°
12. 5.
79°/52°
13. 5.
69°/52°
14. 5.
72°/47°
15. 5.
81°/56°
16. 5.
27°/18°
17. 5.
30°/20°
18. 5.
27°/22°
19. 5.
23°/15°
20. 5.
18°/10°
21. 5.
20°/9°
22. 5.
21°/13°
23. 5.
21°/14°
24. 5.
23°/15°
25. 5.
25°/18°
26. 5.
24°/18°
27. 5.
24°/16°
28. 5.
26°/17°
29. 5.
27°/19°
30. 5.
24°/17°
31. 5.
26°/18°
What it means
precipitation
12 %
