- Weather
- United States of America
- Pennsylvania
- Mount Aetna
Mount Aetna: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Mount Aetna, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
16. 5.
7°C
26°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
73
|
38
86
|
26
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
26°C
|
22°C
|
Tomorrow
17. 5.
15°C
27°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
66
|
28
70
|
16
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
28°C
|
22°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
17°C
31°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
51
|
26
60
|
19
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
31°C
|
24°C
|
Tuesday
19. 5.
18°C
32°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
62
|
36
93
|
24
86
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
32°C
|
25°C
|
Wednesday
20. 5.
18°C
27°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
93
|
35
94
|
24
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
26°C
|
20°C
|
Thursday
21. 5.
10°C
18°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
65
|
23
66
|
10
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
13°C
|
12°C
|
Friday
22. 5.
9°C
15°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
68
|
28
70
|
20
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
14°C
|
11°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
8°C
18°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
42
|
21
41
|
18
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
20°C
|
14°C
|
Sunday
24. 5.
11°C
19°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
45
|
12
53
|
9
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
21°C
|
16°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
12°C
21°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
27
|
3
34
|
5
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
23°C
|
17°C
|
Tuesday
26. 5.
13°C
23°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
27
|
19
46
|
7
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
24°C
|
17°C
|
Wednesday
27. 5.
13°C
23°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
42
|
15
49
|
9
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
25°C
|
18°C
|
Thursday
28. 5.
13°C
23°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
36
|
21
51
|
12
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
25°C
|
18°C
|
Friday
29. 5.
15°C
26°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
30
|
22
45
|
10
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
28°C
|
20°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
60°/38°
2. 5.
55°/43°
3. 5.
58°/40°
4. 5.
71°/43°
5. 5.
81°/54°
6. 5.
66°/55°
7. 5.
61°/48°
8. 5.
63°/41°
9. 5.
57°/48°
10. 5.
65°/46°
11. 5.
60°/45°
12. 5.
65°/39°
13. 5.
66°/49°
14. 5.
55°/47°
15. 5.
66°/46°
16. 5.
26°/7°
17. 5.
27°/15°
18. 5.
31°/17°
19. 5.
32°/18°
20. 5.
27°/18°
21. 5.
18°/10°
22. 5.
15°/9°
23. 5.
18°/8°
24. 5.
19°/11°
25. 5.
21°/12°
26. 5.
23°/13°
27. 5.
23°/13°
28. 5.
23°/13°
29. 5.
26°/15°
30. 5.
25°/16°
31. 5.
26°/15°
What it means
precipitation
12 %
