Mound: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Mound, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Winter Storm
Valid to 2. 4. (12:00)
Min °CMax °C
Today
5. 4.
-1°C
9°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
73
|
45
88
|
53
108
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
12°C
|
6°C
|
Next Week
Tomorrow
6. 4.
-3°C
3°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 3°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
0°C
|
||
|
wind
gusts
|
47
88
|
47
87
|
33
80
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1031 hPa
|
1031 hPa
|
1032 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
9°C
|
0°C
|
Tuesday
7. 4.
-6°C
5°C
| Min Temperature: | -6°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
-2°C
|
Afternoon
4°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
63
|
39
75
|
34
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1033 hPa
|
1027 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
7°C
|
3°C
|
Wednesday
8. 4.
2°C
12°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
51
104
|
58
113
|
32
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1005 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
11°C
|
6°C
|
Thursday
9. 4.
1°C
7°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
53
99
|
55
100
|
39
86
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1019 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
8°C
|
3°C
|
Friday
10. 4.
0°C
11°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
41
|
14
35
|
9
18
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1029 hPa
|
1027 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
18°C
|
8°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
6°C
9°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
99
|
48
101
|
38
93
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1020 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
8°C
|
7°C
|
Sunday
12. 4.
7°C
14°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
85
|
26
65
|
44
88
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
16°C
|
11°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
3°C
7°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
49
101
|
40
80
|
41
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
8°C
|
5°C
|
Tuesday
14. 4.
-1°C
5°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
-1°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
75
|
37
56
|
30
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-2°C
|
12°C
|
5°C
|
Wednesday
15. 4.
0°C
7°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
49
|
9
52
|
8
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1025 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
0°C
|
12°C
|
7°C
|
Thursday
16. 4.
1°C
9°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
61
|
11
58
|
17
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1020 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
13°C
|
9°C
|
Friday
17. 4.
5°C
13°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
73
|
13
75
|
18
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
17°C
|
12°C
|
Next Weekend
Saturday
18. 4.
4°C
10°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
64
|
29
68
|
36
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
15°C
|
8°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
44°/30°
2. 4.
35°/32°
3. 4.
37°/31°
4. 4.
38°/32°
5. 4.
9°/-1°
6. 4.
3°/-3°
7. 4.
5°/-6°
8. 4.
12°/2°
9. 4.
7°/1°
10. 4.
11°/0°
11. 4.
9°/6°
12. 4.
14°/7°
13. 4.
7°/3°
14. 4.
5°/-1°
15. 4.
7°/0°
16. 4.
9°/1°
17. 4.
13°/5°
18. 4.
10°/4°
19. 4.
10°/2°
20. 4.
13°/6°
21. 4.
14°/7°
22. 4.
11°/6°
23. 4.
13°/5°
24. 4.
14°/6°
25. 4.
12°/7°
26. 4.
15°/7°
27. 4.
13°/9°
28. 4.
12°/9°
29. 4.
14°/5°
30. 4.
15°/5°
What it means
precipitation
12 %
