- Weather
- United States of America
- Illinois
- Morrison
Morrison: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Morrison, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Wind
Valid to 2. 4. (11:00)
Min °CMax °C
This Weekend
Today
4. 4.
4°C
13°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
67
117
|
76
134
|
69
133
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1014 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
11°C
|
6°C
|
Tomorrow
5. 4.
2°C
11°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
56
96
|
50
82
|
31
80
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
15°C
|
7°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
2°C
9°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
53
92
|
59
95
|
42
86
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1027 hPa
|
1028 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
12°C
|
4°C
|
Tuesday
7. 4.
-3°C
6°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
63
|
39
63
|
35
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1035 hPa
|
1031 hPa
|
1028 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
11°C
|
4°C
|
Wednesday
8. 4.
3°C
19°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
66
117
|
76
127
|
61
108
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
19°C
|
15°C
|
Thursday
9. 4.
6°C
14°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
42
79
|
38
79
|
47
90
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
9°C
|
9°C
|
Friday
10. 4.
6°C
21°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
39
66
|
46
78
|
37
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1017 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
20°C
|
14°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
12°C
15°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
39
108
|
33
79
|
24
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
16°C
|
14°C
|
Sunday
12. 4.
12°C
14°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
83
|
8
80
|
7
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
16°C
|
12°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
9°C
16°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
65
|
24
68
|
18
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1016 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
19°C
|
14°C
|
Tuesday
14. 4.
12°C
17°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
72
|
23
84
|
21
86
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
19°C
|
15°C
|
Wednesday
15. 4.
10°C
15°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
85
|
21
72
|
22
80
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
17°C
|
12°C
|
Thursday
16. 4.
6°C
14°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
66
|
14
67
|
10
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
18°C
|
13°C
|
Friday
17. 4.
8°C
16°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
67
|
29
69
|
6
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
20°C
|
13°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
48°/39°
2. 4.
65°/39°
3. 4.
58°/41°
4. 4.
13°/4°
5. 4.
11°/2°
6. 4.
9°/2°
7. 4.
6°/-3°
8. 4.
19°/3°
9. 4.
14°/6°
10. 4.
21°/6°
11. 4.
15°/12°
12. 4.
14°/12°
13. 4.
16°/9°
14. 4.
17°/12°
15. 4.
15°/10°
16. 4.
14°/6°
17. 4.
16°/8°
18. 4.
18°/10°
19. 4.
12°/7°
20. 4.
13°/7°
21. 4.
15°/8°
22. 4.
16°/6°
23. 4.
14°/8°
24. 4.
15°/8°
25. 4.
15°/7°
26. 4.
15°/8°
27. 4.
15°/8°
28. 4.
14°/8°
29. 4.
15°/8°
30. 4.
16°/8°
What it means
precipitation
12 %
