- Weather
- United States of America
- Missouri
- Monroe City
Monroe City: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Monroe City, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
12. 5.
12°C
27°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
105
|
66
110
|
28
96
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
27°C
|
23°C
|
Tomorrow
13. 5.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
44
87
|
51
89
|
22
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
22°C
|
16°C
|
Thursday
14. 5.
9°C
24°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
57
|
43
75
|
42
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
24°C
|
20°C
|
Friday
15. 5.
16°C
29°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
85
|
41
76
|
30
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
29°C
|
24°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
20°C
26°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
81
|
42
90
|
33
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
27°C
|
22°C
|
Sunday
17. 5.
20°C
30°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
102
|
65
118
|
51
117
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
30°C
|
26°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
23°C
28°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
62
119
|
68
132
|
70
131
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
27°C
|
25°C
|
Tuesday
19. 5.
15°C
23°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
53
|
27
54
|
22
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
16°C
|
20°C
|
Wednesday
20. 5.
13°C
21°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
59
|
5
40
|
11
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
24°C
|
21°C
|
Thursday
21. 5.
14°C
22°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
76
|
31
70
|
17
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
24°C
|
22°C
|
Friday
22. 5.
17°C
23°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
86
|
30
65
|
11
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
25°C
|
19°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
16°C
23°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
83
|
24
63
|
14
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
24°C
|
22°C
|
Sunday
24. 5.
16°C
24°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
77
|
23
57
|
14
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
26°C
|
22°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
17°C
24°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
62
|
8
57
|
11
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
26°C
|
23°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
58°/38°
2. 5.
58°/41°
3. 5.
72°/43°
4. 5.
78°/56°
5. 5.
60°/45°
6. 5.
57°/45°
7. 5.
64°/42°
8. 5.
65°/51°
9. 5.
76°/51°
10. 5.
65°/50°
11. 5.
74°/46°
12. 5.
78°/53°
13. 5.
27°/12°
14. 5.
21°/11°
15. 5.
24°/9°
16. 5.
29°/16°
17. 5.
26°/20°
18. 5.
30°/20°
19. 5.
28°/23°
20. 5.
23°/15°
21. 5.
21°/13°
22. 5.
22°/14°
23. 5.
23°/17°
24. 5.
23°/16°
25. 5.
24°/16°
26. 5.
24°/17°
27. 5.
25°/16°
28. 5.
23°/16°
29. 5.
25°/17°
30. 5.
26°/17°
31. 5.
26°/18°
What it means
precipitation
12 %
