Mojrīyeh: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Mojrīyeh, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
17. 5.
21°C
33°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
42
|
39
63
|
32
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
51°C
|
30°C
|
Next Week
Tomorrow
18. 5.
22°C
35°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
30
|
18
39
|
26
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
55°C
|
34°C
|
Tuesday
19. 5.
25°C
38°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
55
|
43
71
|
37
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1001 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
39°C
|
53°C
|
34°C
|
Wednesday
20. 5.
24°C
35°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
35
|
33
59
|
28
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
53°C
|
32°C
|
Thursday
21. 5.
24°C
40°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
32
|
28
64
|
41
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1002 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
40°C
|
56°C
|
36°C
|
Friday
22. 5.
26°C
36°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
40
|
40
63
|
46
83
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
52°C
|
34°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
24°C
39°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
27
|
32
58
|
40
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
40°C
|
55°C
|
36°C
|
Sunday
24. 5.
26°C
43°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
43°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
24
|
56
69
|
32
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
54°C
|
32°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
30°C
43°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
43°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
36
|
44
68
|
31
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
53°C
|
32°C
|
Tuesday
26. 5.
29°C
41°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
33
|
31
44
|
24
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
53°C
|
32°C
|
Wednesday
27. 5.
30°C
43°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
43°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
36
|
36
48
|
28
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
55°C
|
34°C
|
Thursday
28. 5.
31°C
45°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 45°C |
|
Morning
40°C
|
Afternoon
45°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
23
|
33
38
|
28
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
53°C
|
58°C
|
34°C
|
Friday
29. 5.
31°C
46°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 46°C |
|
Morning
40°C
|
Afternoon
46°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
21
|
25
39
|
20
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
53°C
|
59°C
|
34°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
32°C
47°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 47°C |
|
Morning
41°C
|
Afternoon
47°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
31
|
35
46
|
24
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
54°C
|
58°C
|
35°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
33°/21°
2. 5.
37°/24°
3. 5.
39°/26°
4. 5.
40°/28°
5. 5.
42°/29°
6. 5.
37°/24°
7. 5.
38°/22°
8. 5.
38°/26°
9. 5.
36°/24°
10. 5.
37°/22°
11. 5.
42°/25°
12. 5.
42°/27°
13. 5.
38°/27°
14. 5.
39°/28°
15. 5.
38°/25°
16. 5.
38°/25°
17. 5.
33°/21°
18. 5.
35°/22°
19. 5.
38°/25°
20. 5.
35°/24°
21. 5.
40°/24°
22. 5.
36°/26°
23. 5.
39°/24°
24. 5.
43°/26°
25. 5.
43°/30°
26. 5.
41°/29°
27. 5.
43°/30°
28. 5.
45°/31°
29. 5.
46°/31°
30. 5.
47°/32°
31. 5.
47°/32°
What it means
precipitation
12 %
