- Weather
- Islamic Republic of Afghanistan
- Herat
- Mīrābād-e Suflá
Mīrābād-e Suflá: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Mīrābād-e Suflá, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
31. 5.
27°C
40°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
57
|
61
115
|
7
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
53°C
|
31°C
|
Next Week
Tomorrow
1. 6.
26°C
38°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
48
|
34
64
|
22
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1006 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
52°C
|
31°C
|
Tuesday
2. 6.
23°C
36°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
67
|
42
81
|
17
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
52°C
|
30°C
|
Wednesday
3. 6.
22°C
32°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
60
|
32
67
|
0
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
44°C
|
44°C
|
26°C
|
Thursday
4. 6.
18°C
32°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
49
|
26
54
|
3
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
42°C
|
47°C
|
28°C
|
Friday
5. 6.
19°C
31°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
36
|
38
67
|
16
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1008 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
41°C
|
46°C
|
26°C
|
Next Weekend
Saturday
6. 6.
18°C
33°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
48
|
34
74
|
14
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1008 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
40°C
|
51°C
|
29°C
|
Sunday
7. 6.
15°C
27°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
55
66
|
77
82
|
44
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
41°C
|
37°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
8. 6.
16°C
28°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
49
57
|
71
75
|
36
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1010 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
41°C
|
37°C
|
18°C
|
Tuesday
9. 6.
17°C
29°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
49
62
|
67
71
|
29
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
39°C
|
20°C
|
Wednesday
10. 6.
18°C
31°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
43
56
|
63
66
|
32
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
40°C
|
21°C
|
Thursday
11. 6.
20°C
32°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
57
|
58
67
|
32
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
42°C
|
22°C
|
Friday
12. 6.
20°C
32°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
60
|
70
71
|
36
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
42°C
|
22°C
|
Next Weekend
Saturday
13. 6.
20°C
32°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
57
|
72
76
|
39
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
42°C
|
22°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
23°/12°
2. 5.
21°/11°
3. 5.
22°/11°
4. 5.
25°/12°
5. 5.
28°/16°
6. 5.
31°/20°
7. 5.
32°/21°
8. 5.
32°/20°
9. 5.
33°/21°
10. 5.
27°/12°
11. 5.
26°/15°
12. 5.
27°/15°
13. 5.
28°/16°
14. 5.
31°/20°
15. 5.
30°/20°
16. 5.
33°/20°
17. 5.
33°/26°
18. 5.
30°/20°
19. 5.
29°/18°
20. 5.
30°/20°
21. 5.
25°/15°
22. 5.
30°/17°
23. 5.
27°/18°
24. 5.
26°/15°
25. 5.
30°/17°
26. 5.
31°/22°
27. 5.
29°/19°
28. 5.
29°/19°
29. 5.
30°/19°
30. 5.
40°/27°
31. 5.
38°/26°
What it means
precipitation
12 %
