Mingyangtuncun: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Mingyangtuncun, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
31. 5.
20°C
35°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
71
|
48
92
|
36
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
35°C
|
27°C
|
Next Week
Tomorrow
1. 6.
22°C
37°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
69
|
18
43
|
18
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
42°C
|
28°C
|
Tuesday
2. 6.
22°C
38°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
55
|
36
60
|
26
65
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
999 hPa
|
998 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
42°C
|
30°C
|
Wednesday
3. 6.
24°C
40°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
36
|
33
66
|
29
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
997 hPa
|
993 hPa
|
992 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
43°C
|
32°C
|
Thursday
4. 6.
23°C
31°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
99
|
40
78
|
22
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1003 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
36°C
|
25°C
|
Friday
5. 6.
20°C
27°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
73
|
31
66
|
31
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
29°C
|
22°C
|
Next Weekend
Saturday
6. 6.
19°C
30°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
46
|
21
42
|
32
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
35°C
|
25°C
|
Sunday
7. 6.
21°C
28°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
54
|
19
41
|
5
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
36°C
|
24°C
|
Next Week
Monday
8. 6.
22°C
32°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
44
|
3
46
|
13
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
40°C
|
26°C
|
Tuesday
9. 6.
23°C
32°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
49
|
7
43
|
5
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
40°C
|
26°C
|
Wednesday
10. 6.
23°C
33°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
36
|
13
35
|
12
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
42°C
|
27°C
|
Thursday
11. 6.
24°C
35°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
41
|
14
51
|
19
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
43°C
|
29°C
|
Friday
12. 6.
26°C
37°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
37
|
27
44
|
27
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
46°C
|
31°C
|
Next Weekend
Saturday
13. 6.
27°C
35°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
53
|
22
57
|
22
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
41°C
|
28°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
27°/15°
2. 5.
22°/14°
3. 5.
26°/11°
4. 5.
26°/11°
5. 5.
30°/15°
6. 5.
31°/18°
7. 5.
23°/15°
8. 5.
25°/12°
9. 5.
30°/13°
10. 5.
32°/16°
11. 5.
30°/18°
12. 5.
33°/20°
13. 5.
32°/22°
14. 5.
32°/21°
15. 5.
31°/21°
16. 5.
24°/20°
17. 5.
24°/19°
18. 5.
25°/18°
19. 5.
26°/18°
20. 5.
23°/18°
21. 5.
26°/16°
22. 5.
26°/18°
23. 5.
28°/16°
24. 5.
29°/20°
25. 5.
23°/19°
26. 5.
20°/18°
27. 5.
29°/16°
28. 5.
31°/20°
29. 5.
32°/19°
30. 5.
35°/19°
31. 5.
35°/20°
What it means
precipitation
12 %
