- Weather
- United States of America
- Pennsylvania
- Milesburg
Milesburg: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Milesburg, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
12. 5.
2°C
19°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
32
|
20
60
|
12
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
20°C
|
16°C
|
Tomorrow
13. 5.
10°C
18°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
66
|
34
125
|
23
95
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
17°C
|
14°C
|
Thursday
14. 5.
8°C
11°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
74
|
31
82
|
26
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
11°C
|
9°C
|
Friday
15. 5.
8°C
19°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
69
|
23
62
|
18
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
20°C
|
15°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
9°C
20°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
48
|
27
49
|
17
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
21°C
|
18°C
|
Sunday
17. 5.
16°C
28°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
37
|
14
44
|
9
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
30°C
|
23°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
15°C
32°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
53
|
27
82
|
13
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
33°C
|
24°C
|
Tuesday
19. 5.
17°C
28°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
38
|
28
69
|
14
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
29°C
|
21°C
|
Wednesday
20. 5.
14°C
21°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
51
|
19
56
|
11
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
21°C
|
16°C
|
Thursday
21. 5.
10°C
21°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
52
|
8
58
|
1
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
23°C
|
16°C
|
Friday
22. 5.
12°C
21°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
40
|
8
50
|
5
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
22°C
|
17°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
29
|
7
46
|
6
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
23°C
|
17°C
|
Sunday
24. 5.
11°C
22°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
38
|
13
40
|
10
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
24°C
|
16°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
11°C
23°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
18
|
15
35
|
8
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
25°C
|
17°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
53°/34°
2. 5.
48°/35°
3. 5.
55°/33°
4. 5.
71°/41°
5. 5.
74°/56°
6. 5.
63°/48°
7. 5.
57°/40°
8. 5.
59°/38°
9. 5.
61°/47°
10. 5.
61°/44°
11. 5.
59°/39°
12. 5.
19°/2°
13. 5.
18°/10°
14. 5.
11°/8°
15. 5.
19°/8°
16. 5.
20°/9°
17. 5.
28°/16°
18. 5.
32°/15°
19. 5.
28°/17°
20. 5.
21°/14°
21. 5.
21°/10°
22. 5.
21°/12°
23. 5.
21°/11°
24. 5.
22°/11°
25. 5.
23°/11°
26. 5.
22°/14°
27. 5.
21°/13°
28. 5.
23°/13°
29. 5.
24°/11°
30. 5.
25°/13°
31. 5.
24°/13°
What it means
precipitation
12 %
