Mereşti: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Mereşti, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Snowfall
Valid to 4. 4. (18:00)
Min °CMax °C
This Weekend
Today
4. 4.
5°C
13°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
47
|
31
76
|
21
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
14°C
|
8°C
|
Tomorrow
5. 4.
2°C
15°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
46
|
32
73
|
17
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
16°C
|
10°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
5°C
16°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
65
|
47
101
|
45
122
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
17°C
|
12°C
|
Tuesday
7. 4.
2°C
9°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
39
120
|
64
136
|
35
113
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
11°C
|
6°C
|
Wednesday
8. 4.
1°C
7°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
44
98
|
56
113
|
39
103
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
9°C
|
3°C
|
Thursday
9. 4.
-1°C
6°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
78
|
44
99
|
30
100
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
8°C
|
4°C
|
Friday
10. 4.
-2°C
5°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
38
|
28
66
|
26
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
8°C
|
3°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
-4°C
7°C
| Min Temperature: | -4°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
-1°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
57
|
22
60
|
14
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
10°C
|
-2°C
|
Sunday
12. 4.
-3°C
9°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
26
|
10
36
|
16
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
12°C
|
1°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
1°C
11°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
35
|
22
45
|
18
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
15°C
|
3°C
|
Tuesday
14. 4.
3°C
11°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
33
|
24
44
|
21
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
14°C
|
4°C
|
Wednesday
15. 4.
4°C
13°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
38
|
12
50
|
12
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
15°C
|
6°C
|
Thursday
16. 4.
5°C
12°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
31
|
18
44
|
12
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
14°C
|
6°C
|
Friday
17. 4.
5°C
11°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
27
|
6
33
|
8
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
14°C
|
4°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
12°/4°
2. 4.
11°/2°
3. 4.
12°/7°
4. 4.
13°/5°
5. 4.
15°/2°
6. 4.
16°/5°
7. 4.
9°/2°
8. 4.
7°/1°
9. 4.
6°/-1°
10. 4.
5°/-2°
11. 4.
7°/-4°
12. 4.
9°/-3°
13. 4.
11°/1°
14. 4.
11°/3°
15. 4.
13°/4°
16. 4.
12°/5°
17. 4.
11°/5°
18. 4.
11°/4°
19. 4.
13°/3°
20. 4.
13°/4°
21. 4.
13°/6°
22. 4.
15°/5°
23. 4.
15°/6°
24. 4.
16°/6°
25. 4.
18°/7°
26. 4.
17°/8°
27. 4.
17°/6°
28. 4.
17°/7°
29. 4.
18°/8°
30. 4.
18°/9°
What it means
precipitation
12 %
