Mazdak: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Mazdak, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
20. 5.
12°C
22°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
90
|
37
93
|
3
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
38°C
|
17°C
|
Tomorrow
21. 5.
10°C
25°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
138
|
56
136
|
4
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
38°C
|
19°C
|
Friday
22. 5.
13°C
24°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
145
|
55
147
|
2
70
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
38°C
|
16°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
11°C
26°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
62
|
37
71
|
6
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
41°C
|
19°C
|
Sunday
24. 5.
13°C
28°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
67
|
51
86
|
23
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
45°C
|
21°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
16°C
28°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
114
|
63
135
|
10
89
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
40°C
|
22°C
|
Tuesday
26. 5.
16°C
28°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
121
|
68
132
|
14
91
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
41°C
|
23°C
|
Wednesday
27. 5.
16°C
30°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
41
|
42
58
|
0
12
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
40°C
|
42°C
|
20°C
|
Thursday
28. 5.
18°C
30°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
38
|
40
55
|
0
12
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
42°C
|
43°C
|
20°C
|
Friday
29. 5.
17°C
31°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
26
|
44
47
|
8
18
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
42°C
|
43°C
|
19°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
17°C
32°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
35
|
33
36
|
14
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
42°C
|
45°C
|
21°C
|
Sunday
31. 5.
18°C
33°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
21
|
28
32
|
11
21
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1008 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
44°C
|
46°C
|
21°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
19°C
34°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
15
|
33
32
|
6
17
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1007 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
47°C
|
22°C
|
Tuesday
2. 6.
20°C
34°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
18
|
33
31
|
9
21
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1006 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
48°C
|
22°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
22°/12°
2. 5.
24°/14°
3. 5.
26°/16°
4. 5.
28°/16°
5. 5.
29°/19°
6. 5.
29°/19°
7. 5.
29°/19°
8. 5.
26°/18°
9. 5.
25°/17°
10. 5.
28°/14°
11. 5.
30°/18°
12. 5.
30°/19°
13. 5.
27°/17°
14. 5.
27°/15°
15. 5.
27°/14°
16. 5.
27°/16°
17. 5.
22°/13°
18. 5.
23°/10°
19. 5.
25°/15°
20. 5.
22°/12°
21. 5.
25°/10°
22. 5.
24°/13°
23. 5.
26°/11°
24. 5.
28°/13°
25. 5.
28°/16°
26. 5.
28°/16°
27. 5.
30°/16°
28. 5.
30°/18°
29. 5.
31°/17°
30. 5.
32°/17°
31. 5.
33°/18°
What it means
precipitation
12 %
