- Weather
- Hungary
- Szabolcs-Szatmár-Bereg
- Mátészalka
Mátészalka: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Mátészalka, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
5. 4.
9°C
19°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
32
|
27
52
|
30
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
22°C
|
13°C
|
Next Week
Tomorrow
6. 4.
7°C
19°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
55
102
|
66
117
|
43
93
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1019 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
19°C
|
10°C
|
Tuesday
7. 4.
4°C
14°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
62
|
32
75
|
45
95
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
17°C
|
9°C
|
Wednesday
8. 4.
4°C
9°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
63
96
|
63
93
|
45
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
12°C
|
6°C
|
Thursday
9. 4.
2°C
9°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
61
102
|
68
104
|
60
93
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
10°C
|
4°C
|
Friday
10. 4.
-1°C
10°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
51
|
37
57
|
28
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
13°C
|
5°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
0°C
11°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
39
|
30
43
|
27
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
14°C
|
8°C
|
Sunday
12. 4.
3°C
13°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
34
|
12
32
|
14
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
19°C
|
7°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
5°C
15°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
51
|
21
49
|
17
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
19°C
|
9°C
|
Tuesday
14. 4.
7°C
15°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
46
|
9
32
|
10
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
19°C
|
9°C
|
Wednesday
15. 4.
7°C
18°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
43
|
21
35
|
18
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
23°C
|
10°C
|
Thursday
16. 4.
8°C
18°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
39
|
17
38
|
18
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
23°C
|
11°C
|
Friday
17. 4.
9°C
17°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
39
|
11
35
|
28
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
21°C
|
10°C
|
Next Weekend
Saturday
18. 4.
8°C
16°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
62
|
32
49
|
25
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
20°C
|
9°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
11°/5°
2. 4.
17°/4°
3. 4.
18°/9°
4. 4.
19°/2°
5. 4.
19°/9°
6. 4.
19°/7°
7. 4.
14°/4°
8. 4.
9°/4°
9. 4.
9°/2°
10. 4.
10°/-1°
11. 4.
11°/0°
12. 4.
13°/3°
13. 4.
15°/5°
14. 4.
15°/7°
15. 4.
18°/7°
16. 4.
18°/8°
17. 4.
17°/9°
18. 4.
16°/8°
19. 4.
16°/7°
20. 4.
17°/7°
21. 4.
16°/9°
22. 4.
16°/10°
23. 4.
17°/10°
24. 4.
17°/10°
25. 4.
19°/10°
26. 4.
20°/12°
27. 4.
20°/12°
28. 4.
19°/11°
29. 4.
20°/12°
30. 4.
18°/12°
What it means
precipitation
12 %
