- Weather
- United States of America
- Iowa
- Latimer
Latimer: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Latimer, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
4. 4.
1°C
5°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
4°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
63
116
|
86
151
|
74
149
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
7°C
|
3°C
|
Tomorrow
5. 4.
-1°C
12°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
53
81
|
50
87
|
45
88
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
17°C
|
9°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
-2°C
6°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
2°C
|
||
|
wind
gusts
|
56
101
|
63
102
|
49
93
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1030 hPa
|
1029 hPa
|
1031 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
12°C
|
2°C
|
Tuesday
7. 4.
-4°C
1°C
| Min Temperature: | -4°C |
| Max Temperature: | 1°C |
|
Morning
-1°C
|
Afternoon
0°C
|
Evening
0°C
|
||
|
wind
gusts
|
44
90
|
54
97
|
60
112
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1032 hPa
|
1027 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
4°C
|
1°C
|
Wednesday
8. 4.
2°C
15°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
82
152
|
82
152
|
52
120
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
15°C
|
10°C
|
Thursday
9. 4.
1°C
8°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
44
86
|
28
54
|
28
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
14°C
|
7°C
|
Friday
10. 4.
3°C
14°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
95
|
46
96
|
39
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1020 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
14°C
|
10°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
4°C
15°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
44
67
|
35
98
|
28
90
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1017 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
11°C
|
14°C
|
Sunday
12. 4.
14°C
20°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
79
|
30
64
|
17
65
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
22°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
11°C
16°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
65
|
24
54
|
32
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
21°C
|
16°C
|
Tuesday
14. 4.
8°C
13°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
48
95
|
44
78
|
32
80
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
15°C
|
12°C
|
Wednesday
15. 4.
8°C
15°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
87
|
15
71
|
10
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
18°C
|
14°C
|
Thursday
16. 4.
7°C
11°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
88
|
15
92
|
9
86
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
14°C
|
10°C
|
Friday
17. 4.
6°C
12°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
63
|
18
50
|
14
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
18°C
|
12°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
48°/35°
2. 4.
39°/35°
3. 4.
40°/33°
4. 4.
5°/1°
5. 4.
12°/-1°
6. 4.
6°/-2°
7. 4.
1°/-4°
8. 4.
15°/2°
9. 4.
8°/1°
10. 4.
14°/3°
11. 4.
15°/4°
12. 4.
20°/14°
13. 4.
16°/11°
14. 4.
13°/8°
15. 4.
15°/8°
16. 4.
11°/7°
17. 4.
12°/6°
18. 4.
15°/6°
19. 4.
14°/8°
20. 4.
17°/8°
21. 4.
18°/12°
22. 4.
14°/8°
23. 4.
14°/8°
24. 4.
14°/6°
25. 4.
17°/8°
26. 4.
16°/12°
27. 4.
14°/9°
28. 4.
16°/9°
29. 4.
15°/8°
30. 4.
18°/10°
What it means
precipitation
12 %
