Lapithos: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Lapithos, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Wind
Valid from 3. 5. (22:00) to 4. 5. (02:00)
Min °CMax °C
This Weekend
Today
2. 5.
13°C
15°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
66
88
|
73
93
|
81
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
15°C
|
14°C
|
Tomorrow
3. 5.
11°C
13°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
109
155
|
106
166
|
103
183
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
16°C
|
12°C
|
Next Week
Monday
4. 5.
12°C
14°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
112
155
|
101
135
|
84
124
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
17°C
|
14°C
|
Tuesday
5. 5.
14°C
17°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
48
67
|
42
56
|
22
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
21°C
|
16°C
|
Wednesday
6. 5.
15°C
18°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
17
|
18
22
|
14
22
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
25°C
|
17°C
|
Thursday
7. 5.
17°C
20°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
22
|
14
21
|
31
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
23°C
|
18°C
|
Friday
8. 5.
18°C
21°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
28
|
28
39
|
37
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
22°C
|
18°C
|
Next Weekend
Saturday
9. 5.
18°C
20°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
45
|
27
46
|
31
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
19°C
|
17°C
|
Sunday
10. 5.
18°C
20°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
58
|
39
58
|
34
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
19°C
|
17°C
|
Next Week
Monday
11. 5.
19°C
20°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
49
|
36
47
|
25
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
19°C
|
17°C
|
Tuesday
12. 5.
19°C
21°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
44
|
32
46
|
31
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
20°C
|
18°C
|
Wednesday
13. 5.
20°C
21°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
57
|
33
54
|
23
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
19°C
|
18°C
|
Thursday
14. 5.
20°C
23°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
36
|
11
32
|
14
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
20°C
|
19°C
|
Friday
15. 5.
21°C
22°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
35
|
14
39
|
19
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
21°C
|
18°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
18°/14°
2. 5.
15°/13°
3. 5.
13°/11°
4. 5.
14°/12°
5. 5.
17°/14°
6. 5.
18°/15°
7. 5.
20°/17°
8. 5.
21°/18°
9. 5.
20°/18°
10. 5.
20°/18°
11. 5.
20°/19°
12. 5.
21°/19°
13. 5.
21°/20°
14. 5.
23°/20°
15. 5.
22°/21°
16. 5.
23°/21°
17. 5.
21°/20°
18. 5.
21°/20°
19. 5.
21°/20°
20. 5.
21°/19°
21. 5.
20°/19°
22. 5.
20°/18°
23. 5.
20°/18°
24. 5.
20°/19°
25. 5.
20°/18°
26. 5.
19°/18°
27. 5.
20°/18°
28. 5.
19°/18°
29. 5.
19°/18°
30. 5.
20°/18°
31. 5.
20°/19°
What it means
precipitation
12 %
