- Weather
- United States of America
- Pennsylvania
- Lansdale
Lansdale: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Lansdale, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
17. 5.
17°C
30°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
44
|
27
57
|
13
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
31°C
|
25°C
|
Next Week
Tomorrow
18. 5.
18°C
33°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
47
|
26
55
|
21
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
34°C
|
27°C
|
Tuesday
19. 5.
19°C
33°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
56
|
35
75
|
26
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
34°C
|
28°C
|
Wednesday
20. 5.
18°C
31°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
79
|
45
95
|
31
83
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
30°C
|
21°C
|
Thursday
21. 5.
13°C
19°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
66
|
13
37
|
14
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
20°C
|
16°C
|
Friday
22. 5.
12°C
14°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
75
|
31
75
|
20
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1028 hPa
|
1025 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
14°C
|
13°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
13°C
22°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
59
|
23
63
|
14
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
21°C
|
18°C
|
Sunday
24. 5.
14°C
18°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
39
|
19
50
|
21
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
19°C
|
17°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
15°C
21°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
44
|
14
36
|
17
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
24°C
|
19°C
|
Tuesday
26. 5.
16°C
24°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
39
|
6
41
|
8
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
26°C
|
20°C
|
Wednesday
27. 5.
16°C
25°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
40
|
9
39
|
10
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
26°C
|
21°C
|
Thursday
28. 5.
17°C
27°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
31
|
9
37
|
10
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
30°C
|
23°C
|
Friday
29. 5.
18°C
26°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
58
|
21
47
|
18
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
28°C
|
22°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
17°C
23°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
66
|
17
42
|
10
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
26°C
|
20°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
62°/42°
2. 5.
58°/46°
3. 5.
58°/40°
4. 5.
70°/45°
5. 5.
80°/56°
6. 5.
67°/58°
7. 5.
64°/51°
8. 5.
66°/45°
9. 5.
61°/51°
10. 5.
74°/49°
11. 5.
60°/48°
12. 5.
64°/42°
13. 5.
72°/52°
14. 5.
62°/48°
15. 5.
63°/46°
16. 5.
78°/50°
17. 5.
30°/17°
18. 5.
33°/18°
19. 5.
33°/19°
20. 5.
31°/18°
21. 5.
19°/13°
22. 5.
14°/12°
23. 5.
22°/13°
24. 5.
18°/14°
25. 5.
21°/15°
26. 5.
24°/16°
27. 5.
25°/16°
28. 5.
27°/17°
29. 5.
26°/18°
30. 5.
23°/17°
31. 5.
23°/16°
What it means
precipitation
12 %
