Kūshkdasht: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Kūshkdasht, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Week
Today
11. 5.
11°C
20°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
52
|
22
53
|
4
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
35°C
|
17°C
|
Tomorrow
12. 5.
14°C
22°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
63
|
16
61
|
11
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
36°C
|
17°C
|
Wednesday
13. 5.
14°C
23°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
100
|
13
108
|
3
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
25°C
|
16°C
|
Thursday
14. 5.
12°C
21°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
58
|
11
51
|
0
17
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
35°C
|
18°C
|
Friday
15. 5.
14°C
22°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
71
|
25
93
|
7
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
34°C
|
18°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
10°C
19°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
105
|
49
104
|
21
70
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1003 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
27°C
|
17°C
|
Sunday
17. 5.
7°C
18°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
71
|
0
95
|
0
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
28°C
|
16°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
12°C
23°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
31
|
0
48
|
0
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1001 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
34°C
|
22°C
|
Tuesday
19. 5.
17°C
21°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
41
|
0
35
|
0
12
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1002 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
31°C
|
19°C
|
Wednesday
20. 5.
15°C
22°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
17
|
0
29
|
0
10
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
35°C
|
20°C
|
Thursday
21. 5.
16°C
23°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
33
|
0
42
|
0
25
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
34°C
|
19°C
|
Friday
22. 5.
16°C
24°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
21
|
0
35
|
0
19
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
37°C
|
19°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
17°C
26°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
24
|
0
38
|
0
17
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
39°C
|
20°C
|
Sunday
24. 5.
19°C
25°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
23
|
0
29
|
0
18
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
38°C
|
20°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
20°/9°
2. 5.
20°/13°
3. 5.
23°/14°
4. 5.
25°/16°
5. 5.
24°/18°
6. 5.
25°/16°
7. 5.
24°/14°
8. 5.
24°/15°
9. 5.
21°/12°
10. 5.
23°/13°
11. 5.
20°/11°
12. 5.
22°/14°
13. 5.
23°/14°
14. 5.
21°/12°
15. 5.
22°/14°
16. 5.
19°/10°
17. 5.
18°/7°
18. 5.
23°/12°
19. 5.
21°/17°
20. 5.
22°/15°
21. 5.
23°/16°
22. 5.
24°/16°
23. 5.
26°/17°
24. 5.
25°/19°
25. 5.
26°/19°
26. 5.
27°/19°
27. 5.
26°/19°
28. 5.
27°/19°
29. 5.
26°/19°
30. 5.
26°/18°
31. 5.
26°/19°
What it means
precipitation
12 %
