- Weather
- Iran
- Ilam Province
- Kūh-e Bezūleh
Kūh-e Bezūleh: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Kūh-e Bezūleh, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Week
Today
18. 5.
10°C
23°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
59
|
66
177
|
68
139
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
36°C
|
19°C
|
Tomorrow
19. 5.
15°C
26°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
102
|
49
116
|
44
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
38°C
|
19°C
|
Wednesday
20. 5.
9°C
21°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
27
|
25
89
|
26
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
38°C
|
17°C
|
Thursday
21. 5.
13°C
22°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
120
|
63
155
|
39
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
38°C
|
17°C
|
Friday
22. 5.
10°C
23°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
43
|
35
82
|
36
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
38°C
|
18°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
11°C
26°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
34
|
27
60
|
29
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
39°C
|
24°C
|
Sunday
24. 5.
14°C
25°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
65
|
35
133
|
31
131
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
41°C
|
23°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
15°C
25°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
57
|
60
75
|
18
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
34°C
|
17°C
|
Tuesday
26. 5.
15°C
26°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
30
|
38
55
|
19
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
36°C
|
18°C
|
Wednesday
27. 5.
16°C
27°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
32
|
45
59
|
21
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
36°C
|
19°C
|
Thursday
28. 5.
17°C
28°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
25
|
45
52
|
29
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
38°C
|
19°C
|
Friday
29. 5.
18°C
29°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
36
|
41
62
|
21
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
39°C
|
19°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
18°C
29°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
26
|
36
45
|
22
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
40°C
|
20°C
|
Sunday
31. 5.
19°C
30°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
37
|
37
52
|
28
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
40°C
|
20°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
19°/11°
2. 5.
20°/13°
3. 5.
23°/16°
4. 5.
24°/17°
5. 5.
23°/15°
6. 5.
20°/11°
7. 5.
22°/12°
8. 5.
23°/14°
9. 5.
21°/11°
10. 5.
23°/13°
11. 5.
26°/15°
12. 5.
27°/18°
13. 5.
24°/16°
14. 5.
23°/15°
15. 5.
25°/14°
16. 5.
20°/11°
17. 5.
18°/10°
18. 5.
23°/10°
19. 5.
26°/15°
20. 5.
21°/9°
21. 5.
22°/13°
22. 5.
23°/10°
23. 5.
26°/11°
24. 5.
25°/14°
25. 5.
25°/15°
26. 5.
26°/15°
27. 5.
27°/16°
28. 5.
28°/17°
29. 5.
29°/18°
30. 5.
29°/18°
31. 5.
30°/19°
What it means
precipitation
12 %
