- Weather
- Russia
- Khabarovsk
- Konodate
Konodate: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Konodate, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
17. 5.
5°C
18°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
85
|
26
89
|
6
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
19°C
|
13°C
|
Next Week
Tomorrow
18. 5.
5°C
10°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
69
|
21
75
|
7
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
8°C
|
7°C
|
Tuesday
19. 5.
3°C
16°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
69
|
22
67
|
7
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
18°C
|
12°C
|
Wednesday
20. 5.
5°C
17°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
72
|
17
91
|
7
86
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
15°C
|
10°C
|
Thursday
21. 5.
4°C
20°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
44
|
18
58
|
12
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
23°C
|
15°C
|
Friday
22. 5.
9°C
24°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
68
|
25
82
|
10
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
26°C
|
19°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
14°C
25°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
35
|
5
39
|
8
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
26°C
|
19°C
|
Sunday
24. 5.
14°C
23°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
28
|
1
28
|
10
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1004 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
24°C
|
15°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
12°C
19°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
29
|
5
32
|
10
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
20°C
|
14°C
|
Tuesday
26. 5.
11°C
19°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
35
|
3
47
|
4
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
20°C
|
12°C
|
Wednesday
27. 5.
10°C
21°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
46
|
14
50
|
9
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
22°C
|
14°C
|
Thursday
28. 5.
11°C
16°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
42
|
11
57
|
10
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
17°C
|
11°C
|
Friday
29. 5.
9°C
16°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
37
|
14
47
|
3
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1003 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
17°C
|
10°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
8°C
16°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
39
|
13
40
|
0
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1003 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
17°C
|
11°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
16°/6°
2. 5.
11°/1°
3. 5.
12°/0°
4. 5.
16°/0°
5. 5.
14°/1°
6. 5.
16°/6°
7. 5.
14°/5°
8. 5.
16°/2°
9. 5.
18°/1°
10. 5.
22°/7°
11. 5.
20°/7°
12. 5.
17°/4°
13. 5.
18°/1°
14. 5.
23°/2°
15. 5.
21°/9°
16. 5.
17°/8°
17. 5.
18°/5°
18. 5.
10°/5°
19. 5.
16°/3°
20. 5.
17°/5°
21. 5.
20°/4°
22. 5.
24°/9°
23. 5.
25°/14°
24. 5.
23°/14°
25. 5.
19°/12°
26. 5.
19°/11°
27. 5.
21°/10°
28. 5.
16°/11°
29. 5.
16°/9°
30. 5.
16°/8°
31. 5.
18°/9°
What it means
precipitation
12 %
