- Weather
- North Korea
- Hamgyŏng-namdo
- Kŏnja-ri
Kŏnja-ri: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Kŏnja-ri, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
31. 5.
16°C
30°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
87
|
46
122
|
18
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
31°C
|
23°C
|
Next Week
Tomorrow
1. 6.
18°C
28°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
83
|
43
135
|
22
94
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
28°C
|
22°C
|
Tuesday
2. 6.
16°C
29°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
51
|
21
68
|
11
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
30°C
|
20°C
|
Wednesday
3. 6.
14°C
25°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
76
|
17
68
|
9
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
24°C
|
16°C
|
Thursday
4. 6.
13°C
20°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
38
|
12
57
|
6
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
17°C
|
13°C
|
Friday
5. 6.
11°C
15°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
65
|
16
63
|
6
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
14°C
|
11°C
|
Next Weekend
Saturday
6. 6.
11°C
15°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
52
|
0
36
|
0
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
15°C
|
14°C
|
Sunday
7. 6.
12°C
14°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
24
|
12
29
|
3
20
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
15°C
|
11°C
|
Next Week
Monday
8. 6.
10°C
16°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
24
|
12
34
|
0
18
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
17°C
|
12°C
|
Tuesday
9. 6.
12°C
19°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
22
|
21
33
|
0
17
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
20°C
|
12°C
|
Wednesday
10. 6.
12°C
19°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
19
|
15
26
|
4
16
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
20°C
|
13°C
|
Thursday
11. 6.
12°C
20°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
17
|
22
32
|
2
14
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
22°C
|
14°C
|
Friday
12. 6.
14°C
21°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
15
|
21
27
|
6
17
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
23°C
|
15°C
|
Next Weekend
Saturday
13. 6.
15°C
22°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
19
|
17
30
|
5
18
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
24°C
|
16°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
11°/10°
2. 5.
15°/10°
3. 5.
16°/11°
4. 5.
16°/11°
5. 5.
16°/13°
6. 5.
17°/13°
7. 5.
15°/11°
8. 5.
14°/12°
9. 5.
15°/12°
10. 5.
15°/14°
11. 5.
15°/13°
12. 5.
15°/14°
13. 5.
15°/13°
14. 5.
14°/12°
15. 5.
14°/13°
16. 5.
15°/13°
17. 5.
15°/13°
18. 5.
17°/13°
19. 5.
18°/16°
20. 5.
16°/15°
21. 5.
16°/15°
22. 5.
16°/14°
23. 5.
14°/13°
24. 5.
15°/13°
25. 5.
16°/14°
26. 5.
16°/15°
27. 5.
16°/15°
28. 5.
18°/15°
29. 5.
24°/16°
30. 5.
30°/16°
31. 5.
28°/18°
What it means
precipitation
12 %
