Knox: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Knox, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Wind
Valid to 2. 4. (13:00)
Min °CMax °C
Today
5. 4.
4°C
10°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
54
96
|
49
92
|
29
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1021 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
13°C
|
6°C
|
Next Week
Tomorrow
6. 4.
3°C
10°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
46
85
|
50
86
|
35
86
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
14°C
|
6°C
|
Tuesday
7. 4.
-2°C
6°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
68
|
23
53
|
21
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1034 hPa
|
1032 hPa
|
1030 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
12°C
|
3°C
|
Wednesday
8. 4.
2°C
18°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
44
89
|
55
104
|
46
94
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1021 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
18°C
|
13°C
|
Thursday
9. 4.
12°C
18°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
54
105
|
50
104
|
28
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
18°C
|
14°C
|
Friday
10. 4.
6°C
12°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
34
76
|
35
67
|
27
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1026 hPa
|
1028 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
10°C
|
7°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
4°C
13°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
58
|
30
60
|
31
70
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1029 hPa
|
1025 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
14°C
|
11°C
|
Sunday
12. 4.
12°C
20°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
43
108
|
57
102
|
39
110
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
21°C
|
17°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
14°C
17°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
99
|
7
86
|
12
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
19°C
|
13°C
|
Tuesday
14. 4.
8°C
12°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
80
|
16
73
|
39
94
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
14°C
|
8°C
|
Wednesday
15. 4.
3°C
9°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
38
76
|
26
66
|
31
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
13°C
|
7°C
|
Thursday
16. 4.
3°C
10°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
66
|
14
57
|
10
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
15°C
|
8°C
|
Friday
17. 4.
7°C
15°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
51
|
37
58
|
13
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
19°C
|
12°C
|
Next Weekend
Saturday
18. 4.
10°C
15°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
78
|
28
69
|
23
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
19°C
|
12°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
44°/39°
2. 4.
72°/38°
3. 4.
64°/51°
4. 4.
63°/40°
5. 4.
10°/4°
6. 4.
10°/3°
7. 4.
6°/-2°
8. 4.
18°/2°
9. 4.
18°/12°
10. 4.
12°/6°
11. 4.
13°/4°
12. 4.
20°/12°
13. 4.
17°/14°
14. 4.
12°/8°
15. 4.
9°/3°
16. 4.
10°/3°
17. 4.
15°/7°
18. 4.
15°/10°
19. 4.
11°/7°
20. 4.
13°/5°
21. 4.
17°/12°
22. 4.
16°/10°
23. 4.
13°/8°
24. 4.
14°/8°
25. 4.
14°/8°
26. 4.
14°/9°
27. 4.
16°/10°
28. 4.
16°/11°
29. 4.
15°/9°
30. 4.
13°/7°
What it means
precipitation
12 %
