- Weather
- Iran
- Mazandaran
- Kandolūs
Kandolūs: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Kandolūs, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
22. 5.
11°C
19°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
85
|
8
39
|
0
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
29°C
|
12°C
|
This Weekend
Tomorrow
23. 5.
8°C
18°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
52
|
18
48
|
0
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
30°C
|
12°C
|
Sunday
24. 5.
10°C
23°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
56
|
5
73
|
0
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
34°C
|
16°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
13°C
22°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
77
|
1
51
|
0
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
33°C
|
13°C
|
Tuesday
26. 5.
10°C
20°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
50
|
9
53
|
0
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
31°C
|
13°C
|
Wednesday
27. 5.
9°C
21°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
60
|
6
59
|
0
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
33°C
|
16°C
|
Thursday
28. 5.
15°C
26°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
108
|
8
136
|
15
127
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
35°C
|
22°C
|
Friday
29. 5.
19°C
25°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
150
|
13
154
|
0
19
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
32°C
|
18°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
16°C
21°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
13
|
0
16
|
0
10
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
27°C
|
17°C
|
Sunday
31. 5.
16°C
22°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
18
|
0
18
|
0
13
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
30°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
17°C
23°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
23
|
0
24
|
0
16
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
30°C
|
18°C
|
Tuesday
2. 6.
17°C
22°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
15
|
0
12
|
0
9
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
29°C
|
17°C
|
Wednesday
3. 6.
16°C
24°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
17
|
0
11
|
0
11
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
32°C
|
19°C
|
Thursday
4. 6.
18°C
25°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
18
|
0
10
|
0
9
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
34°C
|
20°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
18°/9°
2. 5.
24°/15°
3. 5.
22°/14°
4. 5.
28°/18°
5. 5.
27°/18°
6. 5.
23°/13°
7. 5.
17°/11°
8. 5.
16°/10°
9. 5.
18°/11°
10. 5.
22°/13°
11. 5.
24°/15°
12. 5.
28°/17°
13. 5.
28°/21°
14. 5.
26°/19°
15. 5.
31°/18°
16. 5.
30°/17°
17. 5.
21°/16°
18. 5.
27°/18°
19. 5.
25°/17°
20. 5.
20°/16°
21. 5.
28°/17°
22. 5.
19°/11°
23. 5.
18°/8°
24. 5.
23°/10°
25. 5.
22°/13°
26. 5.
20°/10°
27. 5.
21°/9°
28. 5.
26°/15°
29. 5.
25°/19°
30. 5.
21°/16°
31. 5.
22°/16°
What it means
precipitation
12 %
