- Weather
- Republic of Iraq
- Nineveh
- Kābārah
Kābārah: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Kābārah, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
22. 5.
11°C
25°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
51
|
28
63
|
13
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
34°C
|
22°C
|
This Weekend
Tomorrow
23. 5.
19°C
28°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
32
|
26
56
|
23
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
38°C
|
24°C
|
Sunday
24. 5.
19°C
26°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
80
|
60
99
|
46
94
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
33°C
|
21°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
17°C
26°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
44
|
40
55
|
24
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
38°C
|
23°C
|
Tuesday
26. 5.
21°C
29°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
53
|
37
60
|
23
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
39°C
|
25°C
|
Wednesday
27. 5.
22°C
31°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
43
|
13
26
|
23
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
40°C
|
28°C
|
Thursday
28. 5.
24°C
33°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
39
73
|
31
74
|
58
120
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
42°C
|
28°C
|
Friday
29. 5.
22°C
32°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
62
|
41
80
|
37
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
42°C
|
26°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
23°C
32°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
36
|
39
44
|
28
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
44°C
|
26°C
|
Sunday
31. 5.
23°C
33°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
36
|
23
45
|
31
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
45°C
|
26°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
23°C
34°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
30
|
20
37
|
16
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
46°C
|
27°C
|
Tuesday
2. 6.
24°C
35°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
30
|
31
40
|
21
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
47°C
|
27°C
|
Wednesday
3. 6.
25°C
35°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
31
|
30
38
|
26
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
48°C
|
28°C
|
Thursday
4. 6.
26°C
37°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
26
|
29
39
|
23
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
40°C
|
50°C
|
29°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
25°/11°
2. 5.
23°/14°
3. 5.
24°/14°
4. 5.
19°/11°
5. 5.
20°/9°
6. 5.
18°/8°
7. 5.
21°/8°
8. 5.
23°/10°
9. 5.
25°/11°
10. 5.
26°/11°
11. 5.
28°/14°
12. 5.
28°/16°
13. 5.
27°/13°
14. 5.
26°/13°
15. 5.
26°/16°
16. 5.
22°/11°
17. 5.
25°/10°
18. 5.
24°/13°
19. 5.
23°/11°
20. 5.
25°/10°
21. 5.
20°/13°
22. 5.
25°/11°
23. 5.
28°/19°
24. 5.
26°/19°
25. 5.
26°/17°
26. 5.
29°/21°
27. 5.
31°/22°
28. 5.
33°/24°
29. 5.
32°/22°
30. 5.
32°/23°
31. 5.
33°/23°
What it means
precipitation
12 %
