Juntun: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Juntun, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
31. 5.
20°C
34°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
51
92
|
49
88
|
38
70
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1002 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
36°C
|
27°C
|
Next Week
Tomorrow
1. 6.
22°C
36°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
36
|
17
35
|
27
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
41°C
|
28°C
|
Tuesday
2. 6.
24°C
37°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
86
|
40
69
|
30
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
999 hPa
|
998 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
42°C
|
29°C
|
Wednesday
3. 6.
22°C
38°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
73
|
46
83
|
46
79
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
997 hPa
|
993 hPa
|
995 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
43°C
|
28°C
|
Thursday
4. 6.
19°C
28°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
68
|
28
56
|
31
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
36°C
|
23°C
|
Friday
5. 6.
17°C
25°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
72
|
27
64
|
13
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
26°C
|
18°C
|
Next Weekend
Saturday
6. 6.
16°C
27°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
43
|
14
25
|
14
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
33°C
|
23°C
|
Sunday
7. 6.
19°C
28°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
50
|
6
43
|
6
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
36°C
|
23°C
|
Next Week
Monday
8. 6.
21°C
32°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
47
|
13
52
|
18
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1004 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
40°C
|
26°C
|
Tuesday
9. 6.
22°C
32°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
41
|
9
40
|
8
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
41°C
|
26°C
|
Wednesday
10. 6.
23°C
33°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
41
|
9
29
|
14
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
43°C
|
27°C
|
Thursday
11. 6.
24°C
34°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
56
|
17
46
|
18
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
43°C
|
29°C
|
Friday
12. 6.
25°C
36°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
62
|
22
54
|
15
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
46°C
|
30°C
|
Next Weekend
Saturday
13. 6.
26°C
36°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
64
|
28
54
|
17
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1003 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
44°C
|
29°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
28°/14°
2. 5.
22°/12°
3. 5.
22°/10°
4. 5.
25°/10°
5. 5.
31°/15°
6. 5.
28°/17°
7. 5.
22°/14°
8. 5.
27°/12°
9. 5.
29°/16°
10. 5.
32°/16°
11. 5.
31°/18°
12. 5.
32°/17°
13. 5.
34°/22°
14. 5.
33°/21°
15. 5.
30°/21°
16. 5.
26°/19°
17. 5.
26°/20°
18. 5.
25°/18°
19. 5.
24°/17°
20. 5.
19°/16°
21. 5.
25°/14°
22. 5.
23°/17°
23. 5.
28°/15°
24. 5.
31°/20°
25. 5.
22°/17°
26. 5.
18°/17°
27. 5.
28°/17°
28. 5.
28°/19°
29. 5.
32°/17°
30. 5.
36°/19°
31. 5.
34°/20°
What it means
precipitation
12 %
