Hunter: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Hunter, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Freeze
Valid to 12. 5. (09:00)
Min °CMax °C
This Week
Today
11. 5.
5°C
15°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
38
69
|
53
72
|
46
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
15°C
|
10°C
|
Tomorrow
12. 5.
0°C
13°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
70
|
28
67
|
13
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
14°C
|
9°C
|
Wednesday
13. 5.
7°C
12°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
95
|
35
124
|
27
112
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
11°C
|
11°C
|
Thursday
14. 5.
7°C
12°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
27
|
17
57
|
23
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
11°C
|
9°C
|
Friday
15. 5.
7°C
13°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
74
|
24
68
|
13
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
13°C
|
11°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
7°C
21°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
71
|
36
90
|
28
79
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
21°C
|
16°C
|
Sunday
17. 5.
10°C
21°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
116
|
37
92
|
18
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
22°C
|
15°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
9°C
26°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
55
|
19
64
|
14
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
26°C
|
21°C
|
Tuesday
19. 5.
16°C
28°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
67
|
36
72
|
23
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
28°C
|
21°C
|
Wednesday
20. 5.
17°C
23°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
68
|
35
72
|
16
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
23°C
|
17°C
|
Thursday
21. 5.
14°C
21°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
67
|
26
74
|
14
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
22°C
|
14°C
|
Friday
22. 5.
11°C
18°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
50
|
32
63
|
22
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
19°C
|
13°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
9°C
19°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
49
|
18
59
|
11
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
19°C
|
14°C
|
Sunday
24. 5.
12°C
19°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
50
|
26
62
|
21
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
20°C
|
13°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
62°/37°
2. 5.
59°/40°
3. 5.
57°/34°
4. 5.
71°/41°
5. 5.
83°/49°
6. 5.
67°/54°
7. 5.
63°/45°
8. 5.
59°/42°
9. 5.
57°/46°
10. 5.
71°/46°
11. 5.
63°/45°
12. 5.
15°/5°
13. 5.
13°/0°
14. 5.
12°/7°
15. 5.
12°/7°
16. 5.
13°/7°
17. 5.
21°/7°
18. 5.
21°/10°
19. 5.
26°/9°
20. 5.
28°/16°
21. 5.
23°/17°
22. 5.
21°/14°
23. 5.
18°/11°
24. 5.
19°/9°
25. 5.
19°/12°
26. 5.
19°/9°
27. 5.
21°/9°
28. 5.
16°/9°
29. 5.
20°/8°
30. 5.
22°/11°
31. 5.
23°/13°
What it means
precipitation
12 %
