- Weather
- United States of America
- Iowa
- Hudson
Hudson: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Hudson, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
14. 5.
7°C
25°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
47
102
|
67
114
|
59
109
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
27°C
|
21°C
|
Tomorrow
15. 5.
14°C
29°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
77
|
47
87
|
43
86
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
32°C
|
25°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
17°C
30°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
41
|
27
49
|
31
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
32°C
|
26°C
|
Sunday
17. 5.
20°C
31°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
52
111
|
84
163
|
81
155
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1004 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
30°C
|
27°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
21°C
29°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
63
118
|
66
124
|
54
120
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1003 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
30°C
|
25°C
|
Tuesday
19. 5.
10°C
21°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
59
102
|
61
106
|
37
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1016 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
17°C
|
12°C
|
Wednesday
20. 5.
6°C
18°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
69
|
29
76
|
20
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
21°C
|
14°C
|
Thursday
21. 5.
8°C
17°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
82
|
49
85
|
35
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
10°C
|
13°C
|
Friday
22. 5.
11°C
20°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
73
|
24
61
|
29
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
24°C
|
20°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
14°C
19°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
86
|
28
81
|
22
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
21°C
|
19°C
|
Sunday
24. 5.
15°C
22°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
59
|
23
59
|
15
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
25°C
|
22°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
15°C
22°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
42
|
12
41
|
8
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
26°C
|
21°C
|
Tuesday
26. 5.
16°C
21°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
55
|
7
58
|
4
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
24°C
|
20°C
|
Wednesday
27. 5.
15°C
21°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
73
|
31
65
|
24
70
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
22°C
|
21°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
54°/37°
2. 5.
60°/33°
3. 5.
72°/50°
4. 5.
77°/50°
5. 5.
57°/41°
6. 5.
53°/34°
7. 5.
63°/36°
8. 5.
72°/40°
9. 5.
68°/46°
10. 5.
69°/38°
11. 5.
70°/36°
12. 5.
78°/54°
13. 5.
71°/49°
14. 5.
77°/45°
15. 5.
25°/7°
16. 5.
29°/14°
17. 5.
30°/17°
18. 5.
31°/20°
19. 5.
29°/21°
20. 5.
21°/10°
21. 5.
18°/6°
22. 5.
17°/8°
23. 5.
20°/11°
24. 5.
19°/14°
25. 5.
22°/15°
26. 5.
22°/15°
27. 5.
21°/16°
28. 5.
21°/15°
29. 5.
23°/15°
30. 5.
25°/17°
31. 5.
20°/14°
What it means
precipitation
12 %
