- Weather
- United States of America
- Massachusetts
- Hopedale
Hopedale: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Hopedale, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
16. 5.
6°C
24°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
66
|
36
77
|
37
89
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
24°C
|
18°C
|
Tomorrow
17. 5.
15°C
28°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
66
|
40
91
|
25
80
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
29°C
|
22°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
13°C
26°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
52
|
30
76
|
24
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
26°C
|
19°C
|
Tuesday
19. 5.
16°C
34°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
77
|
41
92
|
31
88
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
34°C
|
26°C
|
Wednesday
20. 5.
18°C
33°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
93
|
44
114
|
23
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
30°C
|
21°C
|
Thursday
21. 5.
10°C
18°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
66
|
15
59
|
9
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
14°C
|
12°C
|
Friday
22. 5.
6°C
11°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
68
|
22
58
|
11
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1026 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
10°C
|
7°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
5°C
18°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
27
|
9
42
|
13
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1028 hPa
|
1026 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
19°C
|
12°C
|
Sunday
24. 5.
9°C
19°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
57
|
23
58
|
17
65
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
20°C
|
14°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
55
|
6
48
|
13
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
21°C
|
16°C
|
Tuesday
26. 5.
13°C
24°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
43
|
14
45
|
8
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
25°C
|
17°C
|
Wednesday
27. 5.
12°C
24°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
60
|
17
54
|
7
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
25°C
|
17°C
|
Thursday
28. 5.
14°C
23°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
69
|
10
53
|
2
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
24°C
|
17°C
|
Friday
29. 5.
13°C
26°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
36
|
17
48
|
11
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
27°C
|
19°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
62°/43°
2. 5.
55°/46°
3. 5.
56°/41°
4. 5.
69°/43°
5. 5.
76°/51°
6. 5.
70°/56°
7. 5.
64°/48°
8. 5.
59°/42°
9. 5.
58°/43°
10. 5.
70°/51°
11. 5.
61°/45°
12. 5.
62°/43°
13. 5.
64°/45°
14. 5.
60°/52°
15. 5.
62°/48°
16. 5.
24°/6°
17. 5.
28°/15°
18. 5.
26°/13°
19. 5.
34°/16°
20. 5.
33°/18°
21. 5.
18°/10°
22. 5.
11°/6°
23. 5.
18°/5°
24. 5.
19°/9°
25. 5.
21°/11°
26. 5.
24°/13°
27. 5.
24°/12°
28. 5.
23°/14°
29. 5.
26°/13°
30. 5.
27°/15°
31. 5.
24°/15°
What it means
precipitation
12 %
