- Weather
- United States of America
- New York
- Highland
Highland: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Highland, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
20. 5.
17°C
32°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
96
|
31
94
|
17
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
29°C
|
23°C
|
Tomorrow
21. 5.
11°C
20°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
78
|
15
52
|
7
18
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
20°C
|
17°C
|
Friday
22. 5.
7°C
21°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
57
|
14
43
|
15
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1030 hPa
|
1027 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
22°C
|
17°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
8°C
13°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
55
|
19
56
|
13
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1030 hPa
|
1030 hPa
|
1031 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
10°C
|
9°C
|
Sunday
24. 5.
9°C
12°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
39
|
13
41
|
10
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1031 hPa
|
1030 hPa
|
1029 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
12°C
|
11°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
11°C
17°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
30
|
5
25
|
4
15
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
16°C
|
15°C
|
Tuesday
26. 5.
12°C
26°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
54
|
18
56
|
14
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
27°C
|
19°C
|
Wednesday
27. 5.
15°C
26°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
25
|
8
32
|
5
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
28°C
|
20°C
|
Thursday
28. 5.
15°C
25°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
29
|
7
40
|
4
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
27°C
|
19°C
|
Friday
29. 5.
14°C
23°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
31
|
12
36
|
8
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
25°C
|
18°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
13°C
24°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
32
|
7
41
|
5
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
26°C
|
17°C
|
Sunday
31. 5.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
29
|
11
32
|
6
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
23°C
|
16°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
12°C
24°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
37
|
16
44
|
9
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
26°C
|
19°C
|
Tuesday
2. 6.
14°C
24°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
34
|
10
46
|
6
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
26°C
|
19°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
62°/40°
2. 5.
58°/47°
3. 5.
58°/39°
4. 5.
72°/46°
5. 5.
83°/55°
6. 5.
67°/56°
7. 5.
63°/50°
8. 5.
60°/44°
9. 5.
58°/48°
10. 5.
69°/48°
11. 5.
61°/48°
12. 5.
65°/43°
13. 5.
69°/48°
14. 5.
62°/51°
15. 5.
65°/48°
16. 5.
79°/47°
17. 5.
88°/58°
18. 5.
93°/61°
19. 5.
94°/69°
20. 5.
32°/17°
21. 5.
20°/11°
22. 5.
21°/7°
23. 5.
13°/8°
24. 5.
12°/9°
25. 5.
17°/11°
26. 5.
26°/12°
27. 5.
26°/15°
28. 5.
25°/15°
29. 5.
23°/14°
30. 5.
24°/13°
31. 5.
21°/11°
What it means
precipitation
12 %
