- Weather
- Netherlands
- Overijssel
- Hengelo
Hengelo: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Hengelo, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
15. 5.
1°C
12°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
62
|
28
71
|
30
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
1003 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
12°C
|
8°C
|
This Weekend
Tomorrow
16. 5.
4°C
12°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
72
|
36
73
|
15
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
14°C
|
10°C
|
Sunday
17. 5.
5°C
13°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
34
68
|
38
76
|
27
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
13°C
|
11°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
9°C
15°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
63
|
36
63
|
24
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
15°C
|
12°C
|
Tuesday
19. 5.
8°C
13°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
78
|
41
83
|
37
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
13°C
|
12°C
|
Wednesday
20. 5.
12°C
18°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
67
|
41
70
|
26
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1020 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
17°C
|
15°C
|
Thursday
21. 5.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
43
|
17
39
|
10
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1027 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
24°C
|
18°C
|
Friday
22. 5.
12°C
22°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
29
|
22
32
|
24
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1028 hPa
|
1028 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
26°C
|
19°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
13°C
22°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
53
|
33
51
|
28
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1026 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
26°C
|
20°C
|
Sunday
24. 5.
14°C
23°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
60
|
27
60
|
26
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1025 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
26°C
|
20°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
14°C
22°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
59
|
26
57
|
32
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
25°C
|
19°C
|
Tuesday
26. 5.
13°C
22°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
66
|
21
57
|
24
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
25°C
|
19°C
|
Wednesday
27. 5.
13°C
20°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
66
|
32
63
|
41
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
23°C
|
16°C
|
Thursday
28. 5.
10°C
19°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
57
|
17
55
|
34
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
22°C
|
14°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
24°/6°
2. 5.
23°/9°
3. 5.
21°/13°
4. 5.
18°/10°
5. 5.
12°/8°
6. 5.
11°/8°
7. 5.
15°/3°
8. 5.
17°/3°
9. 5.
18°/4°
10. 5.
16°/6°
11. 5.
11°/5°
12. 5.
12°/6°
13. 5.
10°/6°
14. 5.
11°/5°
15. 5.
12°/1°
16. 5.
12°/4°
17. 5.
13°/5°
18. 5.
15°/9°
19. 5.
13°/8°
20. 5.
18°/12°
21. 5.
21°/11°
22. 5.
22°/12°
23. 5.
22°/13°
24. 5.
23°/14°
25. 5.
22°/14°
26. 5.
22°/13°
27. 5.
20°/13°
28. 5.
19°/10°
29. 5.
18°/9°
30. 5.
21°/10°
31. 5.
16°/10°
What it means
precipitation
12 %
