- Weather
- Republic of Austria
- Tyrol
- Helfenstein
Helfenstein: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Helfenstein, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
14. 5.
4°C
7°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
42
|
6
39
|
3
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1002 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
8°C
|
5°C
|
Tomorrow
15. 5.
3°C
8°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
28
|
9
33
|
9
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
1002 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
9°C
|
5°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
4°C
6°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
70
|
1
67
|
4
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
7°C
|
5°C
|
Sunday
17. 5.
4°C
8°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
44
|
10
39
|
3
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
7°C
|
5°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
0°C
10°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
47
|
5
41
|
0
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
11°C
|
8°C
|
Tuesday
19. 5.
5°C
12°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
49
|
10
48
|
5
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
13°C
|
10°C
|
Wednesday
20. 5.
8°C
13°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
50
|
1
37
|
1
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1024 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
16°C
|
13°C
|
Thursday
21. 5.
9°C
20°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
46
|
14
18
|
0
7
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
25°C
|
17°C
|
Friday
22. 5.
11°C
20°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
11
|
23
26
|
4
12
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
26°C
|
18°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
12°C
23°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
9
|
25
27
|
9
16
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
29°C
|
19°C
|
Sunday
24. 5.
13°C
24°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
12
|
19
26
|
8
17
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
30°C
|
20°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
14°C
23°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
14
|
18
21
|
3
12
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
28°C
|
20°C
|
Tuesday
26. 5.
15°C
23°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
14
|
20
24
|
5
14
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
28°C
|
20°C
|
Wednesday
27. 5.
14°C
22°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
13
|
17
19
|
3
10
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
26°C
|
18°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
25°/3°
2. 5.
28°/5°
3. 5.
28°/8°
4. 5.
25°/14°
5. 5.
23°/9°
6. 5.
23°/9°
7. 5.
18°/12°
8. 5.
23°/11°
9. 5.
20°/10°
10. 5.
24°/5°
11. 5.
19°/11°
12. 5.
12°/4°
13. 5.
18°/1°
14. 5.
7°/4°
15. 5.
8°/3°
16. 5.
6°/4°
17. 5.
8°/4°
18. 5.
10°/0°
19. 5.
12°/5°
20. 5.
13°/8°
21. 5.
20°/9°
22. 5.
20°/11°
23. 5.
23°/12°
24. 5.
24°/13°
25. 5.
23°/14°
26. 5.
23°/15°
27. 5.
22°/14°
28. 5.
24°/13°
29. 5.
20°/13°
30. 5.
23°/12°
31. 5.
21°/14°
What it means
precipitation
12 %
