- Weather
- United States of America
- Nebraska
- Harvard
Harvard: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Harvard, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
15. 5.
12°C
34°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
37
|
27
36
|
30
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1002 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
41°C
|
24°C
|
This Weekend
Tomorrow
16. 5.
15°C
31°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
72
|
39
75
|
49
94
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
36°C
|
25°C
|
Sunday
17. 5.
20°C
34°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
53
96
|
78
156
|
66
192
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
999 hPa
|
994 hPa
|
994 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
35°C
|
25°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
11°C
20°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
51
85
|
49
84
|
64
124
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
21°C
|
15°C
|
Tuesday
19. 5.
8°C
19°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
49
79
|
45
75
|
29
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
25°C
|
16°C
|
Wednesday
20. 5.
7°C
17°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
39
|
36
48
|
28
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
21°C
|
14°C
|
Thursday
21. 5.
10°C
24°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
58
|
40
76
|
33
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
28°C
|
20°C
|
Friday
22. 5.
13°C
28°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
77
|
39
83
|
29
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
24°C
|
22°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
15°C
23°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
73
|
16
53
|
23
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
26°C
|
24°C
|
Sunday
24. 5.
17°C
24°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
63
|
27
59
|
37
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
27°C
|
24°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
16°C
24°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
64
|
23
68
|
30
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
28°C
|
24°C
|
Tuesday
26. 5.
16°C
23°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
85
|
14
86
|
19
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
23°C
|
23°C
|
Wednesday
27. 5.
16°C
26°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
66
|
33
60
|
40
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
28°C
|
26°C
|
Thursday
28. 5.
17°C
26°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
76
|
43
66
|
43
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
29°C
|
26°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
59°/37°
2. 5.
66°/34°
3. 5.
74°/50°
4. 5.
79°/50°
5. 5.
56°/47°
6. 5.
59°/40°
7. 5.
72°/41°
8. 5.
75°/51°
9. 5.
76°/48°
10. 5.
71°/47°
11. 5.
81°/51°
12. 5.
79°/59°
13. 5.
79°/50°
14. 5.
83°/58°
15. 5.
92°/59°
16. 5.
34°/12°
17. 5.
31°/15°
18. 5.
34°/20°
19. 5.
20°/11°
20. 5.
19°/8°
21. 5.
17°/7°
22. 5.
24°/10°
23. 5.
28°/13°
24. 5.
23°/15°
25. 5.
24°/17°
26. 5.
24°/16°
27. 5.
23°/16°
28. 5.
26°/16°
29. 5.
26°/17°
30. 5.
26°/19°
31. 5.
26°/17°
What it means
precipitation
12 %
